Документи для будівництва будинку, дозвіл, терміни, правила та

02.07.2015

Будівництво будинку — документи, дозвіл, нормативи, терміни і правила

Створення власного будинку, будівництво починається зі складного процесу узгодження і дозволи — без цих складових будова виявиться незаконним, і через деякий час держава пред’явить вельми дорогі претензії, а суд може прийняти рішення про примусове знесення будови, оскільки без дозволу воно не стане охороняється законом нерухомістю.

У цій статті ми склали достовірний перелік усіх термінів, правил, нормативів і необхідних дозволів.

Будівництво будинку: документи, погодження, дозволи — список, перевірений досвідченими юристами та консультантами технагляду.

Які документи потрібні для будівництва будинку?
Документи на будинок — перше, з чого слід починати будівництво

У більшості випадків ви розумієте, що формальні процедури оформлення власності будуть йти своїм чередом, а будівництво вимагає підготовки. Крім того, в ситуаціях з успадкуванням та даруванням перспектива закріплення власності на землю однозначна. Можна почати оформлення ділянки і кадастрових документів, одночасно шукаючи готовий проект — це може значно заощадити час.

Дозвіл на будівництво приватного будинку видається на підставі цілого пакету документів, кількість і форма яких визначається СНиП, будівельними нормами і правилами. Дотримання СНиП — це гарантія того, що технічні питання і рішення не стануть підставою для юридичних проблем.

Дозвіл — прерогатива місцевого органу, але цей орган керується законодавством і нормативними актами, в тому числі — нормами забудови ділянки.

Саме в цих нормах закладений перший підводний і дуже небезпечний камінь, тому що в плані будівництва повинні зазначатися будови і габарити з дотриманням певних відстаней. Якщо будівлі немає в плані або її форма та розміри не відповідають плану, то вона незаконна. Такий неврахований об’єкт доведеться узгоджувати окремо, в гіршому випадку його можуть засудити до зносу. Під удар потрапляють частини будівлі, що знаходяться близько до вулиці, дорозі загального користування, комунікацій — їх не узгодять окремо, а неодмінно зажадають знести.

Оформлення ділянки для будівництва індивідуального будинку

Перелік документів на будинок міститься у Зводі правил по проектуванню і будівництву. яким слід керуватися в подальшому.

Перша бюрократична процедура — оформлення власності, фактичне придбання земельної ділянки.

Будівництво можливо не на всякій землі.

В документах повинна бути чітко позначена мета придбання. будівництво житлового індивідуального будинку.

Якщо земля повинна бути продана (надана у користування), наприклад, під фермерське господарство, то доведеться стати фермером, інакше користування стане незаконним.

Не варто починати будівництво до отримання дозволу — це привід для штрафу і примусового припинення робіт. Можна вибрати проект, купити якісь матеріали, якщо ви впевнені в тому, що з роздільною здатністю все буде в порядку, але починати готувати майданчик і щось будувати — не треба!

Після того, як дозвіл на оформлення ділянки у власність отримано, ділянка внесено в кадастр власності, уповноважений державний орган склав і віддав на руки договір про купівлю-продаж, який ви вже зареєстрували у федеральній службі, можна починати процедуру отримання дозволу на будівництво.

Для цього в місцеву адміністрацію надаються документи:

 1. постанова про надання земельної ділянки
 2. договір, на підставі якого використовується ділянка — оренди або купівлі-продажу
 3. паспорт ділянки та генеральний план
 4. акт натурного встановлення меж ділянки, червоних ліній осей будівлі

Уважно вивчіть акт натурного встановлення меж ділянки, червоних ліній осей будівлі! Саме цей акт вказує, де будувати не можна. Проект, який є самостійним пакетом документів, спирається на цей акт, і не може йому суперечити.

Документи на будівництво будинку включають в себе кілька пакетів, кожен з яких важливий, не можна нехтувати жодним з них.

Як підготувати проектну документацію, дозвіл на будівництво будинку?

Паспорт проекту має відповідати генеральному плану — це загальний містобудівний документ, що стоїть над окремими планами та проектами. Суперечності з ним не допускаються.

Дуже важливо переконатися в тому, що містобудівний план не містить ніяких вказівок на забудову цієї ділянки місцевою адміністрацією! Біля муніципального освіти є пріоритетне право по відношенню до приватних забудовників. Крім того, найчастіше недобросовісні продавці пропонують ділянки, які віднесені до місць майбутнього розвитку інфраструктури.

На планах і картах слід перевірити наявність прилеглих комунікацій, допустимі габарити та зони відчуження, щоб будівля не виявилося в їх межах.

У паспорт проекту входять:

 • постанова про дозвіл будівництва
 • підтвердження власності
 • копії фрагментів генерального плану
 • приєднання до мереж — схеми і техзавдання
 • акт натурного встановлення меж — з межами ділянки і безпосередньо будівель.

На цьому етапі документами може займатися організація, якій доручено проектування, так як в паспорт проекту будуть включені плани і розрізи поверхів, ув’язування будови з картами, геодезичні матеріали, схеми комунікацій і прив’язки до них.

Для отримання дозволи на будівництво приватного будинку потрібно надати в місцеву адміністрацію вже підготовлений проект з наступними документами:

 1. плани підвалу
 2. план кожного поверху
 3. креслення фасадів — головного і бічного
 4. розрізи
 5. для поверхів і деталей — плани перекриттів і неповторюваних деталей
 6. креслення і плани кроквяної системи, покрівлі, фундаментів
 7. перерізу фундаментів і деталей будови, на які припадає навантаження
 8. кошторису та пояснювальні записки
 9. креслення щодо інженерного забезпечення.

Форма дозволу на будівництво доступна за цим посиланням .

Процес отримання дозволу на будівництво займає близько 10 днів, термін дії — не більше 3-х років.

Задумайтеся про можливості придбання готового проекту, у цьому випадку велика частина документів пов’язана з нормами, і ви зможете розпочати будівництво на пару тижнів раніше.

Але ні в комі разі не починайте роботи до отримання остаточно оформленого дозволу на будівництво будинку!

Що робити і з чого почати? — Послідовність дій

Перевірка повноважень архітектурного бюро


Якщо ви хочете побудувати приватний будинок на території для індивідуального житлового будівництва за межею міста — почніть з перевірки повноважень архітектурного бюро, яке займалося виготовленням проекту.

Якщо замовник захотів заощадити і замовив проект у неперевіреного особи або фірми, що не має ліцензії на ведення проектних робіт, жодна інстанція не дасть йому дозволу на будівництво.

Отримання постанови про дозвіл на будівництво будинку

Дозвіл видає місцевий орган виконавчої влади.

Для цього буде необхідно підготувати наступні документи:

 • паспорт
 • документ на право користування землею
 • заяву в місцевий орган виконавчої влади із проханням на дозвіл будівництва
 • копію проекту будинку і копію ліцензії, виданої проектної організації

Якщо планується спорудження будинку в котеджному селищі, замовнику необхідно буде погодити проект з сусідами, навіть якщо проект не суперечить архітектурним нормам.

Замовити у працівників геонадзора районного комітету по архітектурі акт дослідження ділянки. який включає акт розбивки кордонів.

Також вам знадобиться план топосьемки земельної ділянки для будівельного паспорта.

Оформити замовлення на винос осей земельної ділянки та будівлі під проведення будівництва.

У разі самовільного будівництва необхідно оформити замовлення на топографічну зйомку, надати копію свідоцтва на володіння землею та план ділянки.

Архітектурно-планувальне завдання повинно включати:

 • затверджену містобудівну документацію
 • санітарні, екологічні та протипожежні вимоги до будівельного об’єкта
 • вимоги щодо охорони пам’яток історії та культури
 • вказівки на ведення будівництва в спеціальних умовах
 • вимоги щодо дотримання прав юридичних осіб і громадян, інтереси яких будуть порушені при будівництві

Підставою для отримання архітектурного завдання служить проект будівництва .

Безпосередньо перед початком будівельних робіт після оформлення дозвільних документів необхідно отримати дозвіл на ведення земляних, монтажних робіт і дозвіл від міжвідомчої комісії, яка прийме ваш будинок по закінченню будівництва будинку.

Всі дозвільні документи дійсні протягом 2-х років з моменту видачі. У ці терміни потрібно буде почати будівництво, в іншому випадку вам доведеться оформляти документи.У разі початку будівельних робіт по закінченню цього терміну — подібний об’єкт буде вважатися самовільною забудовою!

Трапляється, що плани замовника змінюються в процесі будівництва. Замовник, не розрахувавши бюджет, хоче скоротити кількість поверхів або кімнат, планує додаткове розширення будинку або, наприклад, будівництво лазні.

Як у 1-му, так і в 2-му випадку, зміна проекту більш ніж на 10% відсотків вимагає додаткового дозволу головного архітектора. Спорудження додаткових споруд, не зазначених у початковому плані, заборонено без отримання додаткового дозволу від адміністрації і головного архітектора. Якщо цього не зробити, при здачі будинку в МВК замовник зіткнеться з проблемами, і йому пощастить, якщо він обійдеться лише штрафом.

Не слід забувати про деякі обмеження під час ведення будівельних робіт. Будинок будується на відстані не менше 5-м від дороги до несучої стіни, на облік не береться тамбур, веранда або тераса. Від межі сусідньої ділянки відстань має становити не менше 3-х метрів. Всі господарські споруди повинні розташовуватися на відстані 2-х метрів від кордону ділянки.


Посадка дерев здійснюється на відстані 3-х метрів, а чагарників на 1 м від меж земельної ділянки. Межі ділянки розташовані з зовнішнього боку огорожі.

Замовник зобов’язаний зберігати цілісність будинку, проводити капітальний ремонт за свій рахунок.

Також замовник самостійно займається благоустроєм ділянки, утриманням і доглядом, як за особистим приватним ділянкою, так і за прилеглими територіями.

На ділянці, де планується будівництво будинку потрібно обов’язково зберігати дерева, тобто зелені насадження лісового фонду.

Вирубування дерев дозволений тільки з дозволу лісової інспекції та адміністрації району.

Якщо на ділянці будуть розташовані незаконні системи життєзабезпечення, наприклад, колодязь, можна забути про право власності на будинок. Про це треба подумати, до моменту реєстрації приватного будинку.

Підключення та комунікації для будинку
Електрифікація

Електрифікувати будинок можна, підключившись до мережі села або селища — таку роботу проводить обслуговуюча організація.

Водопостачання організовується центральним підключенням до мереж.

Всі комунікації повинні бути включені в плани забудови ділянки

Після підключення будинку до центрального водопостачання необхідно встановити та зареєструвати лічильники на воду .

Якщо водопостачання ведеться від свердловини, її споруджують за договором з компанією, у якої є ліцензія на проведення такого виду робіт. Замовник повинен мати паспорт на свердловину.

Каналізація

Автономну каналізацію приватного будинку будують також у відповідності з планом забудови ділянки та затвердженою документацією. Будівництво очисних споруд проводиться за договором з компанією, у якої є ліцензія на ведення робіт, із застосуванням спеціального обладнання. Будівництво індивідуальних очисних споруд узгоджується з СЕС в обов’язковому порядку.

підключають Газ згідно з проектом газифікації, при наявності переліку документів на газ. погодження та акта підключення повинен бути складений договір на обслуговування газового обладнання та систем газифікації. Все обладнання має бути сертифікованим.

Для проведення телефонного зв’язку додаткових погоджень не потрібно.

По завершенні будівництва вам буде потрібно підтвердити в міжвідомчій комісії, що все побудовано у відповідності з проектом, і всі документи (техпаспорт і довідка про оцінку) отримані. Все це необхідно для реєстрації права власності на приватний будинок. На підписання потрібних документів піде від 2-х до 6 місяців. Тільки після отримання документів за розпорядженням адміністрації будинок введуть в експлуатацію.

протягом 2-х років після закінчення будівництва потрібно отримати свідоцтво про право власності на будинок. Будинок вважається готовим, якщо навколо ділянки є огорожа, будівлі є вікна, двері, міжповерхові перекриття та дах. В іншому випадку вас чекає штраф і рік відстрочки для проведення реєстрації будинки. Якщо замовник не вкладеться в цей термін, будинок підлягає конфіскації з подальшим перепродажем.

Якщо міжвідомча комісія (МВК) до вас неприхильні, то вирішити ситуацію може:

 1. Позов до суду про визнання права власності, з визнанням провини
 2. Реєстрація об’єкта незавершеного будівництва

Прописатися в будинку ви не зможете, але і конфіскувати майно у вас не можуть. Зареєструвати право власності на будинок можливо, якщо ступінь його готовності становить близько 95%. Функціонально така будова цілком придатний для житла.

Відео-поради фахівців про те, які документи потрібні для будівництва будинку

Короткий опис статті: будівництво приватного будинку У статті детально описано які потрібні документи для будівництва будинку. З чого почати і послідовність дій для отримання дозволу на будівництво будинку або житлового приватного об’єкта. Дозвіл на будівництво будинку — документи, нормативи, терміни і правила. Будівельний каталог, будівельні компанії, будівельні фірми, будівельний портал Росії, будівельний портал Москви, будівельний портал України, каталог будівельних компаній

Джерело: Документи для будівництва будинку — дозвіл, терміни, правила та нормативи

Також ви можете прочитати