Кошторис. Кошторис на будівництво будинку . BuilderClub

02.07.2015

smetchik1

Кошторис. Кошторис на будівництво будинку

У цій статті розглянемо що таке кошторис, склад кошторису і дані, які вона включає. Розберемо які бувають види кошторисів, для чого призначений кожен вид. Дізнаємося для чого кошторис замовнику, як її використовувати, що за допомогою неї можна контролювати. Покажемо які є варіанти виконання кошторисів, в чому різниця між ними (для замовника). Розповімо як використовувати кошторис дані, які де дивитися. Наведемо приклад кошторису на будівництво будинку.

Зміст: (приховати)
Основні поняття та види кошторисів

Кошторис — це документ, який описує всі витрати на будівництво конкретного об’єкта.

Кошторису бувають інвесторська іпідрядна .

Інвесторська кошторис виконується за конкретним проектом будинку. Робить її або проектна організація (разом з проектом), або кошторисна організація (по готовому проекту). Інвесторська кошторис визначає нормативну, рекомендовану Мінрегіонбудом вартість,тривалість, трудомісткість і матеріаломісткість будівництва. Для полегшення розробки інвесторських кошторисів і спрощення розрахунків з підрядними організаціями зараз, як правило, користуються Ресурсними елементними Кошторисними Нормами (РЕКН) на будівельні роботи.

У цих нормах чітко зазначено, скільки по часу, по трудомісткості, вартості займає виконати одиницю робіт (наприклад, бетонної підготовки 100м3, або укладання 100 штук бетонних блоків, і тд).

Інвесторська кошторис обов’язково містить у собі:

 • вартість робочої сили по відповідним нормативам;
 • вартості матеріалів і конструкцій;
 • вартості роботи будівельних машин, за кошторисними цінами машино-змін;
 • вартості обладнання, що вимагає монтажу;
 • вартість заготівельно-складських витрат;
 • вартість придбання обладнання, інструменту, інвентарю;
 • вартість проведення вишукувань і проектування.

Підрядна кошторис складається так: на тому етапі, коли замовник вибирає собі підрядну організацію, він дає цієї організації на прорахунок ту частину будівництва, яку підрядна організація збирається виконувати. Підрядник вважає (за проектом, або без нього) і видає замовнику Підрядну кошторис. Тобто, за скільки (вартість і тривалість) підрядник виконає свою частину будівництва. Такий кошторис може бути виконана в двох варіантах: за РЕКН і «міським розцінками».

Потребу замовника у кошторисі. Причини

інвесторської кошторисі все будівництво будинку розкладено по складовим (робіт, матеріалами) з конкретною тривалістю і вартістю кожної складової. Тому, маючи на руках інвесторську кошторис, можна планувати етапи будівництва у часі (що робити в цьому сезоні, а в наступному, наприклад). Також з інвесторської кошторису видно етапи фінансування на кожному етапі будівництва. Тобто, можна спланувати, коли і скільки знадобиться грошей. Легше планувати закупівлі матеріалів (за часом і за кількістю), так як видно, коли, скільки і за якою ціною потрібен конкретний матеріал. Крім планування, інвесторська кошторис є інструментом контролю. При наявності цієї кошторису замовник може правильно вибрати і повністю контролювати підрядника (будь-якого, і фірму, і бригаду).

Розберемо детальніше, як.

При виборі підрядника, замовник може влаштувати своєрідний «тендер» між кількома підрядниками. Дати їм на певний прорахунок ділянку будівельних робіт, і потім порівняти результати підрахунків (підрядні кошторису). При цьому, у замовника на руках інвесторська кошторис, за якою він може бачити максимальні вартості, кількості та тривалості ВСЬОГО, з чого складається його будівництво. Тому, порівнюючи і аналізуючи надані підрядні кошторису, замовник може не тільки перевіряти ціни, а й дивитися, чи всі необхідні роботи включені в підрядну кошторис, немає зайвих робіт, матеріалів і тд. Може перевіряти, які закладені в підрядній кошторисі терміни різних робіт, і тд. Можна перевірити і скоригувати кількість людей, силами яких планується виконувати цей етап. І, відповідно, можна запитувати у підрядника, чому саме такі цифри в його підрядної кошторису, на підставі яких розрахунків. Це, що стосується вибору підрядника.

Вибравши підрядника, і проконтролювавши документ, на підставі якого Ви з ним будете працювати (підрядну кошторис), Ви починаєте будівництво. Тепер за допомогою інвесторської кошторису можна планувати і контролювати ВСЕ (від великого до дрібного) етапи будівництва за тривалістю, витратами. трудових ресурсів, витраті матеріалу.

Якщо Ви вимагаєте, щоб підрядники робили кошторис за РЕКН, то інвесторська кошторис Вам потрібна тільки для планування фінансування, закупівель іт.д. Якщо Ви припускаєте, що підрядники виконують кошторис без прив’язки до РЕКН, то інвесторська кошторис Вам потрібна так само для контролю роботи підрядників.

Давайте подивимося, чи потрібно замовнику ґрунтуватися на цих нормах, чи можна довіритися розрахунками без прив’язки до норм РЕКН (його ще називають «з міським розцінками»).

Кошторисна вартість одиниці робіт (1 м3 земляних робіт; 1 м3 фундаментів; 1 м3 стінових панелей і т. д.) визначається шляхом складання одиничних розцінок.

Одиничні розцінки складаються на одиницю виміру робіт або конструкцій, прийняту в кошторисних нормах.

Розрахунок без прив’язки до норм РЕКН робиться підрядником укрупнено, часто з «загальними цифрами» (за м2 площі, за всю роботу, і тд). Що входить (які роботи, які матеріали), і яка тривалість всіх робіт, з такого розрахунку зрозуміти неможливо. Неможливо оцінити, багато чи мало просить підрядник, всі роботи він врахував, вистачить підряднику заявлених грошей на заявлені роботи. Неможливо оцінити, чи достатньо людей у підрядника для виконання заявлених робіт в заявлений термін. І адекватно заявлений термін виконання робіт з такою кількістю людей. Єдине, як замовник може перевіряти заявлені підрядником цифри (якщо вони пораховані без прив’язки до норм РЕКН), це питати розцінки на аналогічні роботи по ринку, і порівнювати.

Чим ще небезпечний такий, не прив’язаний до норм, кошторисний розрахунок:

Отриману цифру витрат підрядник рівномірно розподіляє на час будівництва. А насправді, на різних етапах будівництва потрібні різні суми витрат (і в кошторисі, порахувавши з прив’язкою до норм РЕКН, видно на якому етапі які витрати). Виходить, що, розподіливши витрати рівномірно, підрядник на різних етапах «перебирає» і «недобирає» гроші. А це небезпечно тим, що на виконання робіт на завершальній стадії у підрядника не буде вистачати грошей. А замовнику нікуди буде подітися, і доведеться додавати. У кошторисному розрахунку (без прив’язки до норм РЕКН), неможливо побачити (а значить, і проконтролювати) точні витрати матеріалів. До чого це призводить: підрядник (як правило), закладає в кошторис і купує матеріали «з запасом», мінімум 10%. Заробітна плата підрядника приблизно співвідноситься (дорівнює) з вартістю матеріалу. Отже, заробітна плата також закладена з запасом в 10%. А перевірити, чи так це, у кошторисі без прив’язки до норм РЕКН,- неможливо.

Кошторисний розрахунок без прив’язки до норм РЕКН виконується, як правило, в програмі Ексель.

Кошторисний розрахунок з прив’язкою до норм РЕКН може виконуватися в різних кошторисних програмах, наприклад АВК.

Отже, коротко підсумую фактори, на які замовник може впливати і які може контролювати, при наявність у нього кошторису з прив’язкою до норм РЕКН:

 • Можна зрозуміти, чи всі необхідні роботи і матеріали враховані в представленій кошторисі підрядника;
 • Правильний витрата матеріалів запланований на кожному етапі;
 • Адекватні ціни закладені на купівлю матеріалів;
 • Реальні заявлені терміни виконання робіт;
 • Правильно заплановано кількість робітників;
 • Розуміти, скільки приблизно повинні виконувати робітники за день, тиждень і т.д. (обсяг робіт);
 • Можна чітко планувати потрібні суми витрат (у будь-який момент часу).

Інвесторська кошторис. Її складові частини

Давайте розглянемо, як виглядає стандартна інвесторська кошторис, з яких розділів вона складається, і які дані містить.

Перша частина, вартість будівельно-монтажних робіт складається з:

 • вартості робочої сили по відповідним нормативам;
 • вартості матеріалів і конструкцій;
 • вартості роботи будівельних машин, за кошторисними цінами машино-змін;
 • вартості обладнання, що вимагає монтажу;
 • заготівельно-складських витрат.

Друга частина, яка включає витрати:

 • на придбання обладнання;
 • на придбання інструменту;
 • на придбання інвентарю;
 • на підготовку будівельного майданчика;
 • на проведення геодезичних робіт;
 • на проведення проектних робіт;
 • на влаштування тимчасових будівель (сарай, туалет).

Рис 1. Приклад кошторису

Розглянемо докладніше:

Малюнок 2 (колонка 2 даного прикладу)

Рис 2. Колонка 2 кошторису

№ та шифр (позначення) позиції (конкретного виду та одиниці робіт) у РЕКН та інших нормативних документах.

Малюнок 3 (колонка 3):

Рис 3. Колонка 3 кошторису

Найменування робіт і витрат, на підставі видів робіт і матеріальних ресурсів за РЕКН та іншим нормативним документам, також дана одиниця виміру конкретно цього виду робіт і витрат (в даному прикладі — за 100 м3 бетонної підготовки).

Малюнок 4 (колонка 4 даного прикладу):

Рис 4. Колонка 4 кошторису

Кількість таких «одиниць робіт» (з Рисунка 2), в даному будівництві. Кількість визначається за проектом (у даному прикладі — 0,12 штук).

Малюнок 5 (колонки 5 і 6 цього прикладу кошторису):

Рис 5. Колонка 5-6 кошторису

Колонка 5 описує вартість «одиниці роботи» (чисельник), і заробітної плати за цей «одиницю роботи» (знаменник). Ці величини беруться з норм РЕКН. Колонка 6 описує вартість експлуатації машин для виконання «одиниці роботи» (чисельник), і заробітну плату працівників на цих машинах (знаменник).

Важливо! Чисельник колонки 5 (вартість одиниці робіт) включає в себе:

 • Суму заробітної плати для виробництва цієї одиниці робіт (знаменник, колонка 5).
 • Витрати на експлуатацію машин. для виконання одиниці робіт (чисельник, колонка 6). Ці витрати включають в себе витрати на заробітну плату працівника машини, сума цієї зп пишеться в знаменнику колонки 6.
 • Витрати на матеріали, необхідні для виконання одиниці робіт. Ця цифра не наводиться у кошторисі в окремій графі, але вона може бути легко розрахована для кожної «одиниці робіт». Для цього потрібно з чисельник колонки 5 відняти знаменник колонки 5 і чисельник колонки 6.
 • Вартість матеріалів для виконання «одиниці робіт». грн.=18121,96 грн.-585,29 грн.-456,91 грн.=17079,79 грн.

тобто, в даному прикладі, для того, щоб виконати «одиницю роботи» (100 м3 бетонної підготовки, з колонки 3) потрібно витратити 18121,96 грн. Ця сума (18121,96 грн.) включає в себе:

 • Витрати на заробітну плату (585,29 грн.), всіх працівників, крім працівників машини.
 • Витрати на роботу машин (бетономішалки, бетононасос), 456,91 грн. Ця сума включає в себе заробітну плату працівника машини — 105,85 грн.
 • Витрати на матеріали, необхідні для виконання цієї «одиниці робіт» — 17079,79 грн.

Важливо! Значення колонок 5 і 6 (і чисельників і знаменників) беруться з норм РЕКН.

Малюнок 6 (колонки 7,8 і 9 цього прикладу кошторису):

Рис 6. Колонки 7,8,9 кошторису

Колонка 7 описує вартість вже не «одиниці робіт» даного виду, а вартість цих робіт у даній будівництві. Колонка 8 описує, скільки заробітної плати потрібно для виробництва всіх робіт цього виду в даній будівництві (крім зарплати працівника машини). Колонка 9 показує, скільки з усієї вартості потрібно витратити на експлуатацію машин (чисельник), в тому числі, скільки потрібно на заробітну плату працівника машини (знаменник).

Розглянемо, як виходять ці цифри для даного прикладу:

Все вартості «одиниці робіт» з колонок 5 і 6, множаться на кількість цих робіт 0,12 (колонка 4).

 • 2175 грн. (значення колонки 7)=чисельник колонки 5 (18121,96 грн.)хколичество робіт 0,12 (колонка 4);
 • 70 грн. (значення колонки 8)=знаменник колонки 5 (585,29 грн.)хколичество робіт 0,12 (колонка 4);
 • 55 грн. (значення колонки 9, чисельник)=чисельник колонки 6 (456,91 грн.)хколичество робіт 0,12 (колонка 4);
 • 13 грн. (значення колонки 9, знаменник)=знаменник колонки 6 (105,85 грн.)хколичество робіт 0,12 (колонка 4).

Важливо! Вартість матеріалів для виконання всього обсягу даного виду робіт (бетонної підготовки) можна порахувати так:

Вартість матеріалів для виконання всієї бетонної підготовки, грн.=2175 грн.-70 грн.-55 грн.=2050 грн.

Малюнок 7 (колонки 10 і 11 цього прикладу кошторису):

Рис 7. Колонки 10, 11 кошторису

Колонка 10 описує, скільки потрібно витрат праці працівників, у людино-годинах, для виконання «одиниці робіт» даного виду. У чисельнику витрати працівників, не зайнятих в обслуговуванні машин, у знаменнику — витрати працівників машини .Дані колонки 10 беруться з норм. Колонка 11 описує, те ж, тільки для всього обсягу даного виду робіт. Для отримання значень колонки 11, значення колонки 10 множаться на кількість робіт з колонки 4. і чисельник, і знаменник відповідно.

Таким чином, для даного прикладу кошторису:

Для виконання (однією людиною) «одиниці роботи» по бетонній підготовці потрібно 195,75 годин і 24,86 години роботи одного працівника машини (колонка 10). Для виконання всього обсягу бетонної підготовки ці цифри множаться на 0, 12 (кількість даного виду робіт на даній конкретній будові). Виходить, що для виконання всієї бетонної підготовки потрібно 23 години роботи одного працівника (не працівника машини), і 3 години роботи працівника машини.

Важливо! Дані колонки 11 дозволяють правильно розрахувати і контролювати кількість робітників, зайнятих цим видом робіт. Також, знаючи кількість працівників, можна зрозуміти тривалість цього етапу робіт.

Малюнок 8 (загальна рядок, для кожного виду робіт):

Рис 8. Рядок загальновиробничих витрат сметыРис 8. Рядок загальновиробничих витрат кошторису

Така загальна рядок є під кожним видом робіт. В ній підраховується, скільки всього «загальновиробничих витрат» буде на цьому етапі. Що таке «загальновиробничі витрати». Це різноманітні витратні матеріали, рукавиці, молотки, і т. д. — потрібні на цьому етапі.

Малюнок 9 (результати кошторисних розрахунків):

Рис 9. Висновки кошторису

Результати розрахунків в такому вигляді виносяться на початок кошторису.

Поняття кошторисна вартість

Кошторисна вартість включає в себе:

 • Вартості всіх етапів робіт, з заробітною платою;
 • Вартості всіх матеріалів;
 • Всі загальновиробничі витрати;
 • Всі необхідні податки.

Кошторисна заробітна плата включає в себе всі заробітні плати, за всі етапи роботи (і працівників машин, і просто працівників). Кошторисна заробітна плата включена в кошторисну вартість.

Кошторисна трудомісткість включає всі трудомісткості, всіх етапів робіт.

Кошторисний розряд робіт. дозволяє нормувати величини всіх заробітних плат, по всіх етапах робіт, згідно розряду робіт (за нормами). Тобто, дозволяє аргументувати, чому Ви згодні платити саме таку суму за певні роботи.

Кошторис орієнтовно коштує від 0,1 до 1% від всієї вартості будівництва (від 300$ до 3000$).

За бажанням замовника, кошторисний розрахунок може супроводжуватися так званої «Відомістю матеріалів». Це перелік матеріалів, по кожному виду робіт, з кількістю. Як правило, «Відомість матеріалів» безкоштовно додається до кошторисним розрахунком, так як для розрахунку кошторису кошторисник все одно її робить (для себе).

Увага: Ціни актуальні на 2010 рік.

Короткий опис статті: кошторис на будівництво будинку У цій статті розглянемо що таке кошторис, склад кошторису і дані, які вона включає. Розберемо які бувають види кошторисів, для чого призначений кожен вид.

Джерело: Кошторис. Кошторис на будівництво будинку | BuilderClub

Також ви можете прочитати