Планування будинку, готові креслення і плани будинків .

10.07.2015

Правила планування житлового будинку: від дачі до котеджу

Планування – важливий етап будівництва власного будинку. Необхідно врахувати, що попередньої розмітки, складання проекту і промальовування графіки, схеми вимагає не тільки майбутнє будова, але і сам ділянку. Перш ніж приступати до влаштування фундаменту і зведення коробки, необхідно вивчити особливості земельного наділу і правильно зорієнтувати будинок по сторонах світла.

Планування приватного будинку дозволить не тільки грамотно розташувати всі споруди на ділянці, організувати внутрішній простір котеджу, але і уникати конфліктних ситуацій з сусідами за порушення вимог і норм по розташуванню будівель та зелених насаджень на прикордонній території, а також проблем з різними перевіряючими органами та інстанціями.

Приклад планування приватного будинку з розташуванням на ділянці

Вибираємо ділянку для будівництва

Після того як визначено основний напрям, допустима віддаленість від великого міста, а також пріоритетні котеджні селища, населені пункти, садові товариства або просто землі категорії ІЖС, можна вибирати найбільш підходящу ділянку. Якщо це можливо, краще придивитися до досить рівним і вільним від насаджень територій. Виняток можуть скласти ділянки у лісових масивах, в оточенні вікових сосен.

Височина більш краща, ніж низина. Будинок, побудований на пагорбі, володіє кращими експлуатаційними характеристиками. На такій ділянці практично повністю відсутня проблема з високими ґрунтовими водами, краще здійснюється повітрообмін і вище рівень інсоляції. До того ж з вікон такого будинку, особливо якщо це споруда у два чи три поверхи, відкривається прекрасний вид на околиці.

Орієнтуємо котедж по сторонах світу

Планування будинку буде повністю залежати від розташування ділянки щодо сторін світла, і орієнтації самого котеджу. На що ще варто звернути увагу – це форма будівлі і тип покрівлі.

план будинку з гостьовою кімнатою

При будівництві будинку з односхилим дахом, максимально відкритий фасад потрібно звертати на південь, а скат даху орієнтувати на північ. При зведенні класичної двосхилим покрівлі або даху складної конструкції можливі деякі відступи від загальних рекомендацій.

На ділянці будинок треба ставити в північно-східній частині. Це дозволить будівлі отримувати максимально можливу кількість сонячного світла, а також створювати мінімум тіні на прилеглій території. Цей фактор рідко враховується на початковому етапі будівництва, і згодом створює безліч проблем з облаштуванням зони відпочинку, плануванням ділянки та розробкою ландшафтного дизайну.

Планування будинків здійснюється таким чином, щоб центральний фасад виходив на південну сторону. Будинок може бути доповнений масивним ганком, відкритою верандою або терасою. Розташовані на сонячному боці, вони стануть прекрасним місцем для відпочинку на свіжому повітрі.

приклад вдалого розташування будинку на земельній ділянці

Коли вибрано ділянку, визначено місце для будівництва будинку і коробка зорієнтована по сторонах світла, можна складати план будинку. Розташування кімнат всередині також буде залежати від сторін світу:

 • Схід і південно-схід – спальні кімнати батьків і гостьові кімнати;
 • Південь і південний схід – вітальня, дитячі кімнати та спальні;
 • захід і південний Захід – вітальня, сімейна кімната, їдальня;
 • Північ – кухня, хол, нежитлові господарські приміщення, зони зберігання.

Інше розташування кімнат може бути обумовлено правилами фен-шуй. Вчення передбачає вибір місця розташування кімнати всередині будинку у відповідності з особливостями власника. Хоча загальні принципи також простежуються.

Планування будинку повинна бути побудована таким чином, щоб в кімнатах, призначених для відпочинку і дозвілля, з вікна відкривався вид на мальовничу панораму.

приклад планування і правильного розташування будівель на ділянці по відношенню до сусідів

Це може бути гарний сад, внутрішній двір з належним оформленням, що оточують приємні пейзажі. Краще уникати розташування будинку, при якому вікна впираються в глухий паркан, господарські будівлі або сусідські будинки.

Складаємо план ділянки або як організувати простір

Яким би за розмірами був ділянку, його потрібно грамотно спланувати. Щоб прилеглою територією було зручно користуватися, планування ділянки здійснюється до початку будівництва будинку та проведення земельних робіт. Перший етап – це виділення функціональних зон та розташування їх відносно один одного. На схемі невеликі самостійні ділянки прийнято позначати колами і овалами:

 • Місце для житлового будинку;
 • Гараж або стоянка;

 • Гостьовий будиночок, лазня або сауна;
 • Туалет, літній душ, інші господарські будівлі;
 • Альтанка, зона відпочинку;
 • Місце для проведення пікніків: літня кухня і різні пристосування для приготування їжі на відкритому вогні;
 • Майданчик для дітей;
 • Садово-городня зона;
 • Елементи декору і ландшафтного дизайну.
 • Деякі з функціональних зон можуть бути відсутніми, частина з них може бути чисто символічною – все індивідуально і вноситься в план у відповідності з конкретними побажаннями клієнта. Планування ділянки може здійснюватися вручну, а можна для цих цілей використовувати безкоштовні програми.

  схема правильного зонування заміського земельної ділянки

  Основне правило розбиття ділянки – зберегти максимальний рівень інсоляції, а також не перешкоджати повітрообміну на території. Для цього варто відмовитися від будівництва глухих високих стін і парканів.

  Виняток може скласти північне і західне напрям – звідки найчастіше дмуть сильні і холодні вітри.

  А перш ніж розташовувати літню кухню, потрібно визначитися з розою вітрів і зробити це таким чином, щоб дим від вугілля і страв готуються не стелився по вашій ділянці, а відразу йшов за огорожу.

  Класичний паркан і альтернатива

  Відсутністю сусідів рідко хто може похвалитися. Навіть у власному будинку можливі досить близькі контакти з рядом живуть сім’ями. Хоча планування будинків і розробляється таким чином, щоб максимально захистити і зробити недоторканною приватне життя, поза будівлі ми стаємо беззахисними.

  Будувати високі глухі паркани – не завжди можливо і доречно. Будівельні нормативи, наприклад, забороняють ставити огорожі вище 1 метра між двома суміжними ділянками. У цьому випадку можна скористатися нешкідливими, але досить ефектними альтернативами. У ролі огорожі можуть виступати:

  • господарські будівлі;
  • зелені насадження;
  • сітки і опори для витких рослин;
  • садові ширми, перголи, арки.

  Якщо дозволяє орієнтація ділянки, від сусідів можна відгородитися безпосередньо будинком, розташувавши його таким чином, щоб він закривав внутрішній двір від сторонніх очей.

  Будинок з гаражем або гараж у будинку

  Вибираючи проекти приватних будинків, варто враховувати крокову доступність громадського транспорту та кількість автомобілів у родині. Якщо поруч знаходяться автобусні зупинки, недалеко електричка, а автомобіля немає і не передбачається, то підійде планування будинку без гаража. Цей варіант більше прийнятний у разі будівництва дачного будинку. Але навіть при такому розкладі невелика паркувальний майданчик безпосередньо перед будинком необхідна. На випадок, якщо до вас приїдуть гості, привезуть будівельні матеріали або виникне інша необхідність під’їзду машини.

  Планування будинків з вбудованим гаражем більше підходить для будівництва котеджів, які будуть використовуватися для цілорічного проживання. В цьому випадку необхідно врахувати кількість машин, щоб не промахнутися з розмірами гаража.

  приклад планування будинку з гаражем

  Вартість будівництва гаража, об’єднаного з будинком, що зводиться на одному з них фундаменті, під однією покрівлею і з загальними стінами – значно вище, ніж окремо розташованої споруди. Однак надійність, функціональність і можливості його використання значно перевершують відокремлену споруду.

  Будь-який варіант розташування гаража передбачає наявність невеликої паркувальної зони. Дуже зручно залишити машину перед будинком, і не заводити її в гараж, якщо протягом дня ви неодноразово сідайте за кермо. Також будуть користуватися паркуванням ваші друзі, коли приїздять у гості.

  Парковка і гараж повинні розташовуватися максимально близько до воріт. Ідеальним вважається прямий в’їзд, який виключає зайві маневри на території ділянки. Це зручніше з точки зору експлуатації і вигідно з точки зору використання території.

  Вибір поверховості будинку

  Скільки поверхів буде в котеджі – залежить від бажання домовласників і особливостей конкретної ділянки. Прийнято вважати, що одноповерховий будинок – зручніше в експлуатації, а двох і більше поверхова будівля – дешевше в будівництві і економічніше в плані опалення та енергоспоживання.

  План одноповерхового будинку з великою кількістю приміщень

  Одноповерховий будинок

  Будувати одноповерховий будинок доцільно, коли під забудову виділено великий і досить рівна ділянка. В цьому випадку витрати на земельні роботи будуть мінімальними. У такому будинку набагато комфортніше себе будуть почувати сім’ї, де є літні люди і маленькі діти. Відсутність сходів і другого рівня робить будинок більш безпечним і зручним в експлуатації.

  Планування будинків в один поверх великої площі може нагадувати старовинну садибу, а може мати ультрасучасний вигляд. Все залежить від форми коробки, покрівлі, екстер’єру, використовуваних матеріалів і технологій.

  Двоповерховий будинок

  Проекти двоповерхових будинків дозволяють підібрати відповідні дачні будиночки, створити котеджі великої площі, знайти рішення при наявності невеликої ділянки під забудову. План будинку в два поверхи дає більше можливостей для розміщення господарських приміщень і використання архітектурних функціональних прикрас:

  Планування будинків в два поверхи може відповідати самим скромним вимогам і представляти собою правильну коробку без надмірностей, так і являти собою цілий палац, з фасадами складної форми, ламаними лініями покрівлі.

  типовий план двоповерхового будинку

  Внутрішнє планування будинку

  Внутрішній простір будинку і всі приміщення поділяють на функціональні зони.

  1. Денна житлова зона – кухня, їдальня, вітальня, сімейна кімната, кабінет.
  2. Нічна житлова зона – це спальні, дитячі, гостьові кімнати, гардеробна.
  3. Приміщення загального користування – передпокій, хол, коридор, сходова простір, санвузли.
  4. Господарський блок – комори, котельня, гараж.
  5. Необов’язкові приміщення – спортзал, сауна, басейн, кінотеатр, музична кімната і т. д.

  В залежності від поверховості будівлі, внутрішнього простору застосовують вертикальне і горизонтальне зонування. При будівництві великих будинків, план котеджу може включати обидва принципи.

  Якщо будова обмежена невеликими розмірами, то деякі приміщення можна не робити самостійними, виділеними. Деякі з них цілком можна поєднати. Наприклад, добре на одному просторі сусідить кухня, їдальня і вітальня. Достатньо лише візуального зонування і грамотної меблювання.

  приклад планування будинку, у якому кухня сполучена з вітальнею

  Веранда або тераса: приємне доповнення заміського будинку

  Розробити план будинку з терасою або верандою буде ненабагато дорожче, ніж для звичайної коробки без цих архітектурних споруд. Будівництво також буде прийнятним в плані бюджету. А от користі і вигоди від такого доповнення маса.

  В залежності від того, де план будинку передбачає терасу, будуть залежати і внутрішні особливості планування.

  1. Веранда може прикрашати головний фасад будівлі і бути поєднана з ганком.
  2. Веранда може розташовуватися з боку вітальні і мати окремий доступ з цього приміщення. На такий терасі можна облаштувати літній зону відпочинку, поставити крісла-гойдалки, або просто встановити кавовий столик, оточений плетеними меблями.
  3. Тераса з боку кухні – це унікальна можливість в літній час перенести столову зону під відкрите небо.

  Незалежно від розташування, тераса завжди залишиться прекрасним місцем відпочинку в дощову і негоду. Тут можна затишно посидіти з друзями або організувати дозвілля дітей в негоду.

  план одноповерхового будинку з терасою

  Єдиною особливістю планування будинків і терас в місцевих кліматичних умовах є облаштування території критої з великою площею скління. Це дозволяє використовувати неопалюване приміщення в негоду, довше зберігати оздоблювальні матеріали в належному вигляді, захищаючи їх від дії опадів.

  Три кити планування житлових будівель

  Будь-які креслення будинків і проектна документація – це не тільки план розташування кімнат, орієнтація будинку по сторонах світу, вибір поверховості будівлі. Одним з найважливіших етапів планування будинків є прокладання інженерних мереж, розробка схем підключення. В індивідуальному будівництві, це три кити:

  • теплопостачання;

  Схема монтажу теплопостачання будинку

 • каналізація;
 • водопостачання.
 • Яким чином буде вирішена кожна задача, обумовлено наявністю технічної можливості підключення до централізованих систем, розмірами самої будівлі, а також способом експлуатації будинку.

  Електрика найчастіше підведено до об’єкту. Підключитися до загальної мережі не проблема. Газопровід зустрічається набагато рідше, але при його наявності значно скорочуються витрати на опалення будинку.

  Водопостачання і каналізація в індивідуальному будівництві частіше робляться автономними. Наявність центральної магістралі – дуже рідкісне явище. Найпоширеніша планування котеджу передбачає буріння власної свердловини під воду. А для відпрацьованих стоків та відходів життєдіяльності людини застосовуються закриті очисні септики.

  Схема пристрою септика на ділянці

  Кінцева планування будинків може здійснюватися тільки після визначення місця розташування всіх інженерних вводів і висновків.

  Від цього залежить внутрішнє планування будинку: де будуть розташовані санвузли, де в кухні зможе стояти плита, мийка, посудомийна машина, де краще розташувати пральню.

  Проекти двоповерхових будинків дозволяють робити лише один ввід-висновок. У цьому випадку санвузли розташовуються на обох поверхах один під одним, а поруч до цих же комунікацій підключена і кухня.

  Планування будинків в один поверх дещо відрізняється від такого шаблону. Один ввід-висновок можливий, але при великій площі частіше використовуються кілька таких входжень. Це дозволяє розподілити санвузли рівномірно по дому, а кухню зробити в тому місці, як вам зручно, а не там, де змушують комунікації.

  Проектна документація, земельні дослідження, планування будинку і ділянки, складання схеми підключення інженерних комунікацій – усе це потребує часу, якого часто немає у будівельників. Купивши ділянку під будівництво, не терпиться відразу ж приступити до початку робіт.

  Проте грамотна організація простору, детальне планування і вдумливе розташування будівель на ділянці, так і приміщень всередині будинку дозволить уникнути багатьох помилок, що виявляються в процесі експлуатації, зробити будинок і прилеглу територію зручними і комфортними для проживання на довгі роки.

  Короткий опис статті: плани будинків Варіанти планування приватного житлового будинку, а також готові креслення, схеми і плани будинків з розмірами.

  Джерело: Планування будинку — готові креслення і плани будинків |

  Також ви можете прочитати