Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

16.02.2017

Система електропостачання приватного будинку

При будівництві приватного будинку на перше місце виходить будівництво інженерних мереж та комунікацій, електропостачання в приватному будинку. І тут основна роль відводиться електропостачання. У створенні домашнього затишку велике значення мають електропобутові прилади, їх потужність і кількість.

В першу чергу, для електропостачання, необхідно виконати проект, він створюється на основі технічних умов. Потім на підставі проекту виконуються електромонтажні роботи. Все це повинна виконувати спеціалізована організація, що має відповідну ліцензію.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Приклад проекту електропостачання приватного житлового будинку

Технічні умови на електропостачання

Підключення електрики до приватного будинку: потужність

У заяві на видачу ТУ необхідно вказати, яку потужність ви хочете підключити і на яку напругу (230/400 В). Попередньо необхідно розрахувати, яку потужність будуть споживати ваші електроприлади. На підставі вашої заяви і технічної можливості лінії електропередач, енергопостачальна організація видає ТУ.

Підключення приватного будинку до електрики: що важливо взяти до відома

Багато просять потужність більше, ніж їм треба. І це правильно. Заново робити проект на електропостачання в разі збільшення потужності справа не з дешевих. Тому у заяві на видачу ТУ пишуть більшу потужність, при цьому перелік документації аналогічний.

Як провести електрику в приватний будинок: зовнішнє електропостачання

Після того, як вам видали ТУ, ви йдете в проектну організацію, яка зробить проект на підставі ПУЕ (правила улаштування електроустановок) і СНиП (будівельні норми і правила). В ТУ буде вказана загальна дозволена потужність для підключення, переріз кабельної або повітряної лінії, марка і тип. Фахівці організації згідно ТУ і нормам виконають проект, але ви зобов’язані взяти участь у його роботі, так як існує ряд нюансів. Схема електропостачання будинку допоможе опрацювати багато деталей.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Приклад зовнішнього електропостачання

У більшості випадків енергопостачальна організація видає ТУ на підключення приватного будинку повітряним вводом. Це робиться з метою минимизиции випадків розкрадання електричної енергії. З цієї ж причини рекомендується встановлювати ШУЭ (шафа обліку електроенергії) на опорі або на фасаді будинку. Щоб не виникало проблем з подальшою здачею електропостачання на комерційний облік, рекомендується прислухатися до цих рекомендацій.

Переріз вступного проводу і його марка

Згідно нормативної документації, ввідний кабель повинен бути перетином не менше 10 мм2 кабель з мідною жилою, і не менше 16 мм2 для кабелю з алюмінієвою жилою, якщо повітряний ввід більше 25 метрів. Це пов’язано з тим, що ця ділянка введення розглядається як окрема ділянка повітряної лінії, від стовпа до будинку. Якщо він становить менше 25 метрів, то перетин мідної жили не менше 4 мм2, алюмінієвого не менше 10 мм2.

Перетин вибирають згідно ПУЕ, і залежить воно від системи, чи провідник PEN розділений на PE і N або немає. Все це зроблять фахівці проектного інституту.

Приклад, як проводити електрику в приватному будинку

Необхідно пам’ятати, що переріз кабельної лінії вибирається за його довгостроково припустимому струму. Він залежить від способу прокладки. Наприклад, найпоширеніший кабель – це ВВГ. Якщо зробити введення в будинок повітряним, а розтин його 10 мм2, то тривало допустимий струм для нього становить 80 А, а якщо цей же провід тим же перерізом прокладений в трубі один – трижильний, то тривало допустимий струм становить 50 А. Це вже похибка приблизно 40 %.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Схема проводки електрики від стовпа до будинку

Похибка розрахунку до 40 % говорить про те, що вибір перерізу кабелю і підключається до нього навантаженні повинен здійснюватися тільки на основі спеціальної електротехнічної літератури.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Допустимі параметри проводки електричного кабелю

Система електропостачання: тип кабелю

При виконанні зовнішнього електропостачання повітряним способом, в основному застосовується кабель ВВГ, АВВГ або самонесучий провід СІП. При підземному введенні в основному застосовується кабель ВБбШв або АВБбШв. Відсутність або присутність першої літери «А» передбачає алюмінієву жилу.

Відстань від опори ВЛ (повітряної лінії) до фасаду будинку, де буде закріплений enter, не повинно бути більше 25 метрів. Якщо ця відстань більше, то потрібна установка додаткового підставний опори. Висота введення повинна бути не менше 2.75 метра для неізольованого проводу та 2.5 м для ізольованого.

Рада. Найпоширеніші перерізу ввідного кабелю і їх тривало допустимий струм беруться з ПУЕ.

Не обов’язково знати всі таблиці з електротехнічних довідників для визначення раціонального визначення перерізу кабелю. Оптимальне і найпоширеніше перетин для ввідного кабелю з мідною жилою – це від 10 мм2, далі 16 і 25 мм2.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

що Застосовуються кабелі (ВВГ)

Мінімальний тривало допустимий струм складає 50, 70, 85 А відповідно. Якщо введення виконаний повітряним способом, то відповідно тривало допустимий струм для нього складає 80, 100, 140 А.

Приклад. Потужність, яку можна підключити до мідному кабелю перетином 10 мм2 на напругу 380 В – від 30 кВт, на напругу 230 В – від 15 кВт, що цілком достатньо для домашнього комфорту.

Розрахунок потужності

Як ви вже зрозуміли, вибір перерізу кабелю виконується по довгостроково припустимому струму, тому необхідно знати, як його розраховують.

В першу чергу, необхідно знати потужність електроприладів. Ця характеристика є в їх паспорті. Далі обчислюється струм:

I=P/U•соѕФ

P, Вт – потужність підключаються електропобутових приладів

U, В – напруга побутової електричної мережі 230, 400 В

соѕФ, де Ф – це зсув фаз між напругою і струмом. Якщо відсутні промислові агрегати, то він приймається рівним 1. У побутових електричних мережах соѕФ враховується, коли присутня реактивна навантаження. Це можуть бути лампи низького або високого тиску, побутовий електроінструмент або електродвигун. Наприклад, найпоширеніший соѕФ для асинхронних електродвигунів 0.83 – 0.89.

Шафа обліку і розподілу електроенергії

Розводка електрики в приватному будинку ШРУ повинна виглядати наступним чином.

  1. Ввідний пристрій. Це може бути рубильник типу ЯРВ або автоматичний вимикач.
  2. Прилад облік електроенергії (індукційний або електронний електролічильник).
  3. УЗО (пристрій захисного відключення), яке захищає людину від небезпечної дії електричного струму.
  4. Автоматичні вимикачі, які захищають електричну мережу від перевантажень і струмів короткого замикання. Можуть встановлюватися диференціальні автоматичні вимикачі.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Шафа обліку і розподілу електроенергії

Є деякі нюанси. Наприклад, установка ПЗВ є обов’язковою, а захист від перенапруг – ні. Стрибки напруги в електричній мережі сьогодні не рідкість. Але в приватних будинках рекомендується поєднати захист від перенапруг і захист від імпульсних перенапруг, викликаних ударом блискавки. В даному випадку найкращим варіантом буде встановити в вступної електрощит ПЗІП, захист від імпульсних перенапруг. У таких випадках передбачається резервне електропостачання будинку.

Схема ШРУ з урахуванням внутрішньої електропроводки

Фахівці проектної організації будуть комплектувати електрощит з урахуванням внутрішньої електропроводки і її розведення. Тому попередньо необхідно нанести на план будинку точки установок розеток і потужність електропобутових приладів, які будуть до них підключатися. Виходячи з цього, буде визначатися однолінійна схема електропостачання будинку або многолинейная.

На цьому відео ви можете подивитися на однолінійну схему електропостачання приватного житлового будинку

Так само необхідно зробити і щодо мережі освітлення, місця установки вимикачів, світильників і їх потужність. На основі ваших даних та відповідно ПУЭ і СНиП фахівці проектної організації виберуть захист для мережі освітлення і розеткової мережі, а так само план розводки електропроводки по дому.

Попередження!

Якщо по якійсь причині вийшов з ладу автоматичний вимикач, або ви вирішили його просто замінити своїми руками, то його номінальний струм повинен відповідати тривало допустимому струму кабелю ділянці лінії, який він захищає. Тобто, якщо кабель ВВГ 3х1.5, тривало допустимий струм для нього 15 А. За умови, що він прокладений під штукатуркою або трубі, номінальний струм автоматичного вимикача повинен бути не більше 15 А.

Якщо раптом ви поставили ВА 32 А, то може вийти так, що при збільшеній навантаженні кабель або розетка буде грітися, може оплавитися, загорітися, і трапиться пожежа, а захист не спрацює, особливо, якщо це електрику в дерев’яному будинку.

Рада. Потрібно пам’ятати, що не тільки кабель, але й уся пускорегулююча та захисна апаратура вибирається по довгостроково припустимому (робочого) струму.

Тип і марка кабелю за умовами прокладання

найпоширеніший і рекомендований кабель для прокладки в житлових приміщеннях, це кабель ВВГ. Якщо потрібно прокладка кабелю по сгораемому основи і під перекриттям, то необхідно застосовувати кабель ВВГнгз. Маркування «мгз» позначає, що кабель не горючий і з заповнювачем. Останнім часом широко використовується аналог кабелю ВВГнгз, кабель NYM. У нього поліпшені експлуатаційні характеристики. Він негативно ставиться до впливу прямих сонячних променів, тому рекомендується для прокладки всередині житлових і адміністративних будівель і приміщень.

Варіанти заземлення

Заземлення служить для захисту людини від шкідливого впливу електричного струму, якщо напруга безперебійне. Суть полягає в тому, що при дотику людини до ушкодженої ділянки ланцюга, і тим самим потрапляючи під небезпечна напруга, електричний струм йде по найменшого опору. В даному випадку виконують заземлення з найменшим опором, щоб електричний струм пішов не через вас, а через систему заземлення в землю. Але для цього систему заземлення необхідно виконати згідно з правилами.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Контур заземлення

Якщо на ділянці біля вашого будинку вистачає площі для контуру заземлення, то необхідно його виконати. В даному випадку, в землю вбивають як мінімум три вертикальних електрода, довжиною не менше 2 м, Відстань між ними повинна бути не менше, ніж їх сама довжина. Убиватися вони повинні в траншею, глибина якої повинна бути не менше 0.5 м.

За допомогою горизонтальних металевих стрижнів вони з’єднуються за допомогою зварювання і виводяться до будівлі, після чого підводяться до вступного устрою будинку. Після монтажу заземлення вимірюють опір струму. Якщо воно не відповідає, то забивають додаткові електроди до тих пір, поки опір заземлення не буде доведено до потрібного показника.

Модульне заземлення

Якщо не вистачає площі для контуру, часто виконують модульне (точкове) заземлення. Останнім часом модульне заземлення стало популярним, і не тільки через брак площі. Вбивається вручну або за допомогою перфораторів в землю спеціальний електрод на глибину до 15 – 25 м. Одночасно з цим вимірюється опір.

Схеми підключення електропостачання в приватному будинку, як провести електрику

Схема электрополитического заземлення

Увага! У приватних будинках і дачах при побутовому напрузі 220 Вольт / 380 Вольт опір має бути не більше 30 Ом. Якщо воно не відповідає цьому показнику, то заземлення на вашій ділянці не захистить вас від небезпечної дії електричного струму, так як воно не більше, ніж просто звичайне залізо, бездарно закопана в землю.

На цьому відео можна подивитися, як правильно робити модульне заземлення при підводі електрики до дачного будинку

Єдиний мінус модульного заземлення в тому, що невідомо, на яку глибину потрібно забити електрод, поки показник опору заземлення не досягне потрібної позначки. Може, і на 30 м, а це вже висота 9-ти поверхового будинку.

Пам’ятайте, що роботи, пов’язані з обладнанням системи енергопостачання, повинні виконуватися тільки кваліфікованими фахівцями!

Короткий опис статті: проект електропостачання Як правильно провести електрику до будинку, схеми правильного підключення електропостачання в приватному будинку з таблицями і відео підключення електропостачання в приватному будинку проводка від стовпа до будинку схеми электрирч

Джерело: Схеми підключення електропостачання в приватному будинку — як провести електрику на дачі

Також ви можете прочитати