Що таке домашня сауна? RMNT.RU

21.09.2015

Що таке домашня сауна?

«щороку 31 грудня ми з друзями ходимо в лазню…» Не будь цієї самої лазні з традиційними випивкою – не було б і улюбленого народом фільму Ельдара Рязанова. «Пішов в баню… Заодно і помився», – одна з улюблених жартів тих років. Можливо, лазні домашнього користування, а точніше сауни для квартир і заміських будинків були придумані саме жінками, щоб чоловіки в свою пристрасть до чистоти не заходили занадто далеко. Але в будь-якому випадку – придумані вони були не у нас. Та й взагалі домашні сауни промислового виробництва з’явилися на російському ринку відносно недавно. І відразу виникла маса питань. Яку вибрати? Чи можна встановити міні-лазню у себе вдома? Що для цього потрібно?

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Оригінальна модель сауни Vena (фірма Knьllwald Helо Sauna)

Що таке «домашня» сауна?

Для початку давайте розберемося, що таке «домашня» сауна. Сауни для квартир і заміських будинків – це дерев’яні кабіни, які обігріваються піччю-кам’янкою – дров’яної або електричної. В моделях, призначених для міських квартир, використовуються тільки електричні печі. У саунах можна паритися і сухим і вологим паром: потрібно тільки регулювати вологість, поливаючи камені водою, і температуру, змінюючи режим нагріву на панелі управління.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Температуру в сауні регулюють, змінюючи режим нагріву на панелі управління

Основні складові такої сауни:

Дерев’яна кабіна з тепло — і пароізоляцією. Стінки кабіни – дерев’яний каркас, з двох сторін оббитий вагонкою (крім того, існують моделі саун, де зовнішня сторона стінок зроблена з акрилу або пресованого дерева). Каркас заповнений утеплювачем (мінеральна вата пресована пробка, скловолокно тощо).

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Електрична піч-кам’янка, нагріває повітря. У таких печах використовуються тільки спеціальні камені – вулканічний перидотит, скандинавський діабаз або їх вітчизняний аналог – карельський габро-діабаз. Інших варіантів немає: адже від перепадів температури камінь із зернистою структурою, наприклад, граніт, може розколотися. Камені в печі нагріваються електричною спіраллю – Теном, захищеної від вологи спеціальним покриттям. Такі печі призначені саме для саун: вони не спалюють кисень, корпус захищений від нагрівання, і до того ж оснащені системою автоматичного відключення.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Герметичні двері забезпечують теплоізоляцію. Двері повинні щільно прилягати до одвірка. Якщо двері дерев’яні, цього добиваються, зробивши її краю триступінчастими, якщо скляна – за рахунок силіконового ущільнювача.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Внутрішнє оснащення кабіни: полиці, підголовники, підставки під ноги, опори для спини – все, до чого торкається людина. Як правило, закордонні виробники цю частину «оздоблення» парилки роблять з африканського дерева абаши (абачи, абаки). Воно має низьку теплопровідність, тому, сидячи на полиці з абаши, не обпечешся навіть при дуже високій температурі повітря. Вітчизняні будівельники за бажанням замовника можуть використовувати для цих цілей осику або липу.

Аксесуари – все що завгодно, починаючи зі спеціальних світильників, термометрів, гігрометрів і закінчуючи цебрами, ковшами і т. п. Це теж важливі деталі сауни, про яких ми детальніше розповімо в нашому шопінг. А ось душ у комплект міні-лазні не входить.

Які? З чого? Почому?

Вартість пахучою деревом кабінки залежить, по-перше, від того, купуєте ви готову збірну сауну або збираєтеся будувати її по індивідуальному замовленню, по-друге, – від обраної моделі, по-третє, – від використовуваних матеріалів (одна і та ж модель готової збірної сауни може бути зроблено, наприклад, з сосни або ялини, і ці варіанти будуть коштувати по-різному).

Чим, крім дизайнерських прибамбасів, відрізняється готова збірна сауна від тієї, яку вам можуть побудувати за індивідуальним замовленням? Готову сауну збирають з щитів, як конструктор, тому при необхідності її легко демонтувати. А в будівництві саун використовують більш дрібні елементи; до того ж конструкція кріпиться до однієї із стін, так що розібрати «баньку», щоб потім зібрати її знову, вельми проблематично. Тобто, якщо виникне необхідність продати або обміняти квартиру, перевезти побудовану сауну на нове місце не вдасться. При будівництві «під сауну» часто обробляють кут коридору, санвузла або просто оббивають вагонкою стіни комори. А готова кабіна відстоїть від стіни не менше ніж на 5 см – це необхідно для нормальної вентиляції. Тому в «добудованих» саунах вентиляція, як правило, буває гірше, ніж в готових, а значить, «термін життя» такої кабіни менше.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Готову сауну збирають з щитів, як конструктор

Моделі готових саун відрізняються насамперед матеріалом, з якого їх роблять, формою і розмірами. Відомі фінські компанії Helo і Harvia використовують, наприклад, скандинавську ялину і сосну, кедр хемлок (канадський аналог ялиці), а шведська фірма Tylц, крім того, робить ще сауни з вільхи та осики. За формою кабінки бувають квадратні, прямокутні і «кутові», а за розміром – одно — і двомісні, «сидячі» або «лежачі», так звані «сімейні» (як раз, щоб влягтися удвох, але при бажанні в кабіні вміститься вся сім’я). Чим більше кабінка – тим більшої потужності піч потрібно для її обігріву і тим вище ціна сауни. До того ж у кожної моделі є свої особливості внутрішнього та зовнішнього оздоблення. Деякі моделі саун оснащують, наприклад, спеціальними світильниками для кольоротерапії (кабінка висвітлюється червоним, синім, жовтим або зеленим кольором).

Серед дорогих варіантів – сауни з округленими кутами, полками, розташованими в два яруси, і т. д. Для деяких моделей можна підібрати розміри і форму вікон, дверей зі склом або без, з «віконцем» або повністю скляні. Зовнішня обшивка – від «ефекту старих колод» до пластику під колір ванни і унітазу. Крім того, для зовнішньої обробки замість пластику використовується пресованого дерева. Цей матеріал, на відміну від ДСП, не містить клеїв і лаків і дає можливість підібрати той колір, який буде гармоніювати із загальним колірним рішенням приміщення. Утеплювач – теж важлива складова сауни. У кабінах фінського і шведського виробництва використовується мінеральна вата, а в деяких фінських моделях – пресована пробка – натуральний вологостійкий матеріал. Сауна, утеплена пробкою, коштує дорожче на 30%. Як правило, готова збірна сауна коштує від 1800 – 2000$ до 5000 – 6500$ і вище. Такий розкид цін в першу чергу диктується вартістю матеріалу, з якого зроблена сауна: скандинавська ялина дешевше, ніж сосна, а кедр і хемлок – найдорожчі матеріали.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Деякі моделі саун оснащені світильниками для кольоротерапії

При будівництві сауни складові поняття «модель» залежать в основному від побажань замовника і можливостей компанії-підрядника. Як зазначив представник однієї з цих компаній, двері з мозаїчним зображенням оголених німф – не межа фантазії клієнтів. Вітчизняні будівельники використовують для кабіни як хвойні породи дерева (сосна, ялина), так і листяні (липу, осику). Печі-кам’янки пропонують як імпортні, так і російські (наприклад, піч «Жар»). Та ж ситуація і з утеплювачем: вам можуть запропонувати як фінську мінеральну вату, так і вітчизняну чи утеплювач на основі скловолокна. За моїми даними, немає жодної компанії, яка будувала б сауни цілком з вітчизняних комплектуючих. А ось думка з цього приводу співробітника однієї з фірм, що займається будівництвом саун: «Досить давно в Росії виробляють дров’яні та електричні печі-кам’янки, без проблем можна замовити предмети внутрішнього оздоблення вітчизняного виробництва – полиці, лави, світильники і аксесуари.

Збірно-щитові кабіни теж стали робити і у нас, з нашої вагонки. І не можна сказати, що наші печі або кабіни – погані. Ні! Просто фінський і шведський досвід у цій справі обчислюється десятиліттями. І якщо щодо якостей деревини можна ще посперечатися, то щодо електроустаткування моя думка однозначно: я не пам’ятаю, щоб з фінськими і шведськими печами коли-небудь траплялися «накладки», чого не скажеш про наших. Але покупець вибирає, виходячи з своїх фінансових можливостей, а ми просто пропонуємо йому ті або інші варіанти. А оскільки ми даємо гарантію на побудовану сауну, то вважаємо за краще мати справу з більш якісним продуктом». Розкид цін на будівництво саун досить великий. Але останнім часом будівництво з вітчизняних матеріалів майже зрівнялася з придбанням готової кабіни: сауна «під ключ» в середньому коштує від 1500$.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Кабінки саун за розміром бувають одно — або двомісні, «сидячі» або «лежачі» (так звані «сімейні»)

У виборі «придбати або побудувати» є і «проміжний» варіант – будівництво з матеріалів зарубіжних виробників. Займаються цим, як правило, компанії-дистриб’ютори готових збірних кабін. Наприклад, кабіну роблять з вітчизняної липи або осики, а полки, підголовники і інші внутрішні деталі – з абаши; двері й піч ставлять фінські. Якщо сауну цілком будують з імпортних матеріалів, її ціна буде приблизно від 1800$. Різницю в ціні представники фірм пояснюють не тільки дорожнечею комплектуючих, але і тим, що сауни вітчизняних умільців не завжди відповідають «фірмовим» стандартам якості, і «будівництво» в таких випадках часто не означає повне облаштування. «Вам можуть побудувати сауну і за 800$, а двері й піч запропонують купити самим, – розповів мені співробітник дистриб’юторської фірми. – І взагалі, може, ці «будівельники» в якості теплоізоляції використовують ватяні ковдри.

Осика і липа, з яких будують сауни у нас дешевше ялини і сосни, але вони мають пухку структуру, так що «липових баньках» пар виходить швидше. Якщо ж вам попалися будівельники, що зводять сауни з «нашої» ялини і сосни, – і того гірше: у Росії немає спеціальної технології обробки хвойної деревини. Адже на відміну від листяних порід, хвойні виділяють смолу, яка при високій температурі просто потече по стінах. Щоб уникнути цього, в Скандинавії деревину для саун обробляють гарячим повітрям. Тому дерево не «тече» і не буває липким».

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Сауна KLAFS (Німеччина)

Є сумніви?

Все це, звичайно, цікаво, але от яке питання не давав мені спокою: «Вимагає встановлення сауни якогось додаткового оснащення квартири?» Чомусь у пам’яті сплив невеселий випадок: спроба встановити джакузі в одному зі старих московських будинків закінчилася… провалом в буквальному сенсі – не витримали дерев’яні перекриття. Мої сумніви розвіяв співробітник фірми: «Одномісна кабіна важить, як ліжко, – 190 кг Чим більше кабіна, тим більше її площа, а значить, менше тиск. Так що побоювання щодо того, що підлоги проваляться, абсолютно марні. Вся техніка безпеки – не чіпати руками камені і міняти їх приблизно раз в три роки (від перепадів температури камінь починає кришитися). Камені для печей продаються там же, де сауни вашої фірми».

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Внутрішнє оснащення кабіни (полиці, підставки під ноги, опори для спини), як правило, роблять з африканського дерева абаши

Але тут виникло інше сумнів: чи витримає таке навантаження електрична мережа? Адже навіть телевізор, комп’ютер та праска іноді викликають перепади напруги, а якщо поряд ще «банька» буде «топитися»… «Для обігріву невеликих одномісних кабінок використовуються печі потужністю 3,6 кВт, – повідомили в салоні Harvia. –Прогріти кабінку – все одно, що одночасно нагрівати три праски. Напруга 220 В витримує печі потужністю до 6 кВт, печі більшої потужності вимагають напруги 380 В». Дистриб’ютори Helo були більш стримані: «У міських квартирах можна використовувати печі до 4,5 кВт. Напруга 220 В «витримує» тільки маленькі одномісні кабіни з печами до 4 кВт. Для інших потрібна 380 В і трифазний струм (це простіше влаштувати в будинках з електроплитами). Але в той час, коли сауна прогрівається, краще не включати праски, обігрівачі, рефлектори». В офісі шведської фірми Tylц нам розповіли, що всі їхні печі пристосовані до мережі напругою як 220 В, так і 380 В. найпопулярніші моделі для міських квартир, як правило, обігріваються печами 6,6 кВт.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Краще всього поставити сауну поруч з ванною кімнатою або прямо в ній, щоб було зручно ходити в душ

Місце для сауни у квартирі – теж важливе питання. Краще всього, звичайно, поставити її поблизу від ванної кімнати або прямо в ній, щоб було зручно ходити в душ. Але це залежить від розмірів і планування квартири. До речі, робити сауни дозволено тільки в будинках першої категорії (тобто в цегельних або монолітних будинках із залізобетонними перекриттями і квартирами великих площ). Але про юридичні тонкощі установки і саун будівництва в міських квартирах ми поговоримо наступного разу.

«Банне» дерево

Традиційно на Русі лазні будували з цілісних колод, а найкращим матеріалом вважалися сосна і ялина північних районів. Але не тільки. Наприклад, Олексій Толстой у романі «Петро Перший» описує, як цар, Меншиков і денщик Нартов паряться в лазні з липи. У будівництві лазень використовували також вільху і модрину. Колоди для лазні брали прямі, з мінімальною кількістю сучків і смоляних порожнин – вони могли потекти смолою в задушливій атмосфері лазні. Осика вважалася хорошим матеріалом для лав і полків.

Які ж породи дерева, що використовуються в будівництві саун сьогодні?

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

1 — Ялина; 2 — Кедр; 3 — Абаши; 4 — Сосна; 5 — Осика; 6 — Мазоніт

Осика. Осикова обшивка – дешево і красиво. Деревина без сучків, світло-бежевого кольору, не виділяє смолу. Володіє унікальною властивістю – не гниє.

Липа. останнім часом матеріали для саун з вітчизняної липи за ціною майже порівнялися з імпортними хвойними породами. Деревина без сучків, без смол, жовтуватого кольору.

Вільха. Деревина світла, рожево-коричнева, з красивим візерунком річних кілець, досить щільна. Шведські виробники використовують її для зовнішньої обшивки саун.

Скандинавська ялина. найдешевший матеріал серед хвойних порід. Світла жовтувата деревина з великою кількістю дрібних сучків, які на батьківщині скандинавської їли прийнято сприймати як декоративний елемент. Російські покупці зазвичай ставляться до цього насторожено. І це можна зрозуміти – адже в Росії не існує спеціальних технологій обробки деревини для саун, а необроблені дошки дійсно можуть стати приводом для занепокоєння – сучки мають властивість випадати. Щодо вагонки з скандинавської ялини і сосни ці побоювання марні: всі матеріали для саун оброблені за спеціальною технологією, гарячим повітрям.

Скандинавська сосна. Деревина з рожевим відтінком, майже без сучків. Малюнок річних кілець – додатковий декоративний елемент. З часом деревина темніє, на ній з’являється патина.

Визначення «скандинавська» ялина і сосна означає не якусь особливу породу дерева, а його якість. Справа в тому, що фіни, наприклад, вирощують хвойні породи дерев спеціально для будівництва саун. Причому «грядки» з такими ялинами і соснами розташовані не на південь 63-ої широти. Тому у цих дерев річні кільця розташовані дуже щільно, їх «літній» і «зимовий» товщина однакові. Відповідно, щільність такої деревини більше, ніж, скажімо, у ялин і сосен середньої смуги Росії.

Хемлок (канадський аналог сибірської ялиці). Рожевувато-коричнева деревина, без сучків і смоли. Малюнок річних кілець утворює паралельні лінії.

Канадський червоний кедр. найдорожча зараз деревина. Унікальна особливість: дошки, виготовлені з однієї колоди, можуть бути різного кольору – від світло-бежевого до шоколадно-коричневого. Такі колірні переливи створюють додатковий декоративний ефект. Деревина майже без смол, володіє приємним запахом. Сауна з червоного кедра – сама по собі засіб ароматерапії.

Абаши (абачи, абаки), або африканський дуб. Щільна деревина без сучків, рівної структури. Володіє низькою теплопровідністю: зберігає температуру, близьку до температури людського тіла, навіть якщо повітря нагрівається до 120°С. Колірна палітра – від жовтувато-солом’яного до світло-коричневого, з темними цяточками.

Мазоніт – пресована деревна стружка для невидимих частин стін і стелі саун. Економічний і екологічно чистий матеріал.

Парилки бувають різні

Хочемо розвіяти типове оману: не кожна кабінка з гарячим пором – сауна. Строго кажучи, і не всяка лазня – сауна. «Сауна» – фінське слово, а значить, під ним розуміється саме «фінська лазня». Тобто приміщення, де паряться сухою парою (вологість повітря – не більше 15%) при температурі 60 – 90°С (при бажанні температуру можна підняти і до 120°С). Тим не менше дуже часто ми говоримо – «сауна», а маємо на увазі – «лазня», і навпаки. Але давайте все-таки не будемо плутатися в термінах. Адже крім саун в чистому вигляді бувають ще душові кабіни з «ефектом сауни» та інфрачервоні кабіни.

Душові кабіни з «ефектом сауни» (їх ще називають багатофункціональними). Оснащені парогенератором і часто – форсунками для гідромасажу. «Ефект сауни» в душовій кабіні – не більш ніж загальноприйнятий термін: в таких кабінах не створюється сухий пар при високій температурі повітря. Хоча б тому, що стінки більшості душових кабін роблять з пластику, а цей матеріал швидко нагрівається. Доторкнутися голим тілом до розпеченого пластику, погодьтеся, не дуже-то приємно. Так що володарі душової кабіни з парогенератором можуть дозволити собі тільки «турецьку лазню»: у ній утворюється вологий пар (я б навіть сказала, «мокрий» – вологість повітря 100%) при невисокій температурі до 50°С. Ціна таких кабін в середньому від 2800 до 4000$.

Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Паро-душова кабіна з «ефектом сауни»

Інфрачервоні кабіни. Це чудо техніки, винайдене в 60-х роках в Японії, «парильнею» можна назвати лише умовно. Пара тут ні при чому. В таких кабінах «погоду роблять» лампи інфрачервоного випромінювання. Інфрачервоні хвилі проникають в тіло людини на глибину 4 см (для порівняння: у сауні тіло прогрівається на глибину 3 – 5 мм). Тобто при відносно невеликій температурі повітря (40 – 60°С) в інфрачервоній кабіні можна пропотіти сильніше і прогрітися «глибше», ніж в сауні. Лампи-випромінювачі роблять з цирконієвої кераміки, а самі кабінки – з червоного кедра. Кабіни працюють від звичайної електромережі напругою 220 В. Глибина інфрачервоної кабіни – 100-113 см, ширина – 112-212 см, висота – 185-195 див. Зовні вони нагадують платтяна шафа, але вартість такого «шафки» порівнянна з вартістю не найдешевших душових кабін і саун – від 3500$.

Догляд за сауною

Олексій Соколов, менеджер з продажу фінських саун Helo:

– Навести порядок в сауні нескладно: досить протерти полиці і стіни, вимити підлогу. Якщо ви паритеся з березовими віниками, після баньки выметите листя: якщо цього не зробити, вони можуть почати гнити. Для прибирання в сауні краще не використовувати ніяких хімічних засобів – тільки чисту ганчірку. При необхідності підлогу можна вимити мильним розчином, для полків і крамниць краще не застосовувати навіть мило. Що стосується боротьби з надлишковою вологістю, то система вентиляції готових збірних саун сама «впорається» з нею. А ось побудовану сауну при необхідності можна прогріти в «сухому» режимі, а після відкрити двері і провітрити.

Чим потужніший піч, тим більше сауна

Той, хто досліджував питання облаштування домашньої сауни, напевно знає, що вибір потужності електропечі залежить від розміру майбутньої парилки. Чим більше сауна, тим потужніше повинна бути піч. Так, для прогріву маленької сауни об’ємом від 1,2 до 2 куб. м) потрібно пічка потужністю всього лише 2 кВт, а для великої сімейної сауни (об’ємом 7 – 12 куб. м) необхідна піч потужністю 8 кВт.

Ось тут-то і виникає питання: чи можна в квартирі обладнати простору сауну? Як правило, електропечі потужністю понад 6 кВт підключаються на 380 В (трифазна мережа), тоді як у наші квартири подається 220 В (однофазна мережа). З-за цього багато змушені купувати менш потужну піч і, відповідно, скорочувати розмір парилки.

Фінська фірма HARVIA за спеціальним замовленням свого російського дилера Торгового дому ONLY збільшила діапазон потужностей печей, придатних для підключення до мережі 380 В, так і 220 В.

В магазинах ONLY можна придбати електропечі до 8 кВт зі стандартною схемою підключення 380/220 В. Скоро з’являться такі ж моделі потужністю 9 кВт.

Короткий опис статті: душова кабіна з сауною Для початку давайте розберемося, що таке домашня сауна. Сауни для квартир і заміських будинків – це дерев’яні кабіни, які обігріваються піччю-кам’янкою – дров’яної або електричної. В моделях, призначених сауни електропечі в квартирі обладнати простору сауни helo інфрачервоні кабіни душові кабіни з ефектом сауни фінська лазня ефект сауни абаши абачи, абаки африканський дуб мазоніт канадський червоний кедр хемлок скандинавська деревина сосна з рожевим, будівництво, ремонт

Джерело: Що таке домашня сауна? RMNT.RU

Також ви можете прочитати