Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

25.09.2015

Як зробити сходи «гусячий крок» — фото, відео та відгуки

«Мотыльковая» сходи — це ще одна назва, не позбавлене сенсу. І дійсно, щоб піднятися або спуститися, Ви змушені крокувати по діагоналі, мотыляя з боку в бік. Так само в народі дана конструкція вапно, як «танцююча» або «самба», отримала назву на честь енергійного танцю, в якому вкрай важливо почати рухатися з потрібної ноги. І «гусячі лапки» або «качиний крок» — за аналогією з класичним назвою.

У більшості випадків сходи «гусячий крок» встановлюється під кутом в 45° і використовується у невеликих допоміжних приміщеннях. Не варто вибирати дану конструкцію у ролі основний сходи, так як вона є дуже незручною та травмонебезпечною. Перед тим, як приймати остаточне рішення, варто подумати навіть про винесення підйому на вулицю.

Зміст:

Найбільш популярні у домашніх майстрів дерев’яні метеликові сходи, так як дерево простіше всього піддається обробці, естетично виглядає і є екологічно чистим матеріалом. Але також зустрічаються металеві, скляні та змішані моделі.

Конструкція сходів з гусячим кроком складається з наступних деталей:

 • несучі елементи. Як правило, це тятиви або косоури.
 • ступені і кріплення;
 • додаткові стяжки;
 • балясини;
 • перила.

Розрахунок сходи гусячий крок

Далеко не завжди «гусячі лапки» мають схвальні відгуки. Часто їх вважають небезпечними і незручними. Недоліків досить багато, але їх можна звести до мінімуму, правильно склавши проект.

Якщо уважно подивитися на креслення із зображенням горизонтальної проекції сходів, то стає зрозуміло, що проектування зводиться до розрахунку звичайної сходи з прямим маршем, глибина проступи якої відповідає глибині гусячої ступеня в її вузькій частині.

При розрахунках використовуються наступні параметри:

 • Н – міжповерхове відстань;
 • j – висота підсходинки;
 • е1 – глибина проступи у широкої частини;
 • е2 – глибина проступи у вузькій частині (дорівнює е1/2);
 • Е – проекція сходи на горизонтальну поверхню;
 • k – кількість ступенів;
 • Е1 – довжина сходового отвору.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Сходи з гусячим кроком повинна бути розрахована таким чином, щоб нею було максимально зручно і безпечно користуватися. Тому, згідно з правилами ГОСТ і СНиП, розміри зобов’язані відповідати наступним умовам:

2j + е1 = 60-65 см – основна формула,

е1 – j = 12 см – формула зручності,

е1 + j = 46-50 см – формула безпеки.

Важливо, щоб значення е1 знаходилося в межах від 25 до 40 см, а j — від 12 до 22 див. Якщо Вам складно самостійно вираховувати значення, скористайтеся таблицею, в якій вказані правильні співвідношення тих або інших параметрів сходів.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Приступаючи до розрахунків, слід пам’ятати, що деякі з параметрів постійні, наприклад, міжповерхове відстань. Починати обчислення слід, спираючись саме на ці величини.

Припустимо, що відстань між поверхами (Н) 3 метра, тоді розрахунок сходів буде виглядати так:

Приймаємо висоту подступенка j = 17 см, тоді кількість східців можна порахувати за формулою:

k = Н / j = 18 ступенів.

При цьому слід враховувати, що 18-я сходинка співпаде з підлогою верхнього поверху, тому ступенів всього 17. Якщо глибину проступи е1 прийняти за 29 см, то е2 = 14,5 см, а параметр Е обчислюється наступним чином:

Е = k ? е2 = 2,46 м

Як ми бачимо, на облаштування такої сходи цілком достатньо приміщення довжиною 2,5 метра, а на будівництво звичайної конструкції знадобилося б значно більше.

Сходовий проріз

Тепер необхідно розрахувати ширину сходового отвору. Беручи до уваги вимоги безпеки, відстань від перекриття до поверхні сходинки повинна бути не менше 2 метрів, інакше, піднімаючись по сходах, можна вдаритися головою. Якщо товщину перекриття прийняти за 20 см, то до підлоги залишиться вільних 2,8 метра.

При підйомі на кожну щабель ця величина зменшується на висоту подступенка, тобто 17 див. Для четвертої ступені дане відстань складе 2,8 — 0,17 ? 4 = 2,12 м, що більше 2-х метрів і знаходиться в межах допустимого. Але, починаючи з п’ятої сходинки, дана величина перевищить критичне значення. Тому під перекриттям може перебувати тільки 4 ступені. Їх загальна довжина становить 58 див. Отже, розмір сходового отвору буде дорівнює:

Е1 = 2,46 – 0,58 = 1,88 м

При визначенні ширини отвору, необхідно пам’ятати, що відстань до сходів повинна бути не менше 10 см з кожної сторони. Це необхідно, щоб людина, тримаючись за поручень, не поранив руки. Тому, якщо прийняти ширину сходів за 80 см, ширина отвору складе 1 метр.

Маленький сходовий проріз вкрай незручний в експлуатації і може стати причиною забоїв голови. Також не рекомендується приймати занадто великі розміри, інакше, весь тепле повітря буде безперешкодно підніматися нагору. В результаті, будинок прогріється нерівномірно: на першому поверсі буде занадто холодно, а на другому – жарко.

Товщина ступенів

Зазвичай дорівнює 1/20 від ширини сходів, тобто, у нашому випадку 4 див. У наведених розрахунках дане значення не враховувалося!

Отже, спроектована сходи буде мати 17 сходинок шириною 80 см, завглибшки з одного боку 29 см, 14,5 см з іншого і товщиною 4 див. Відстань між ступенями одно 17 див. Розмір сходового отвору – 1,88 на 1 метр. Дані параметри повністю відповідають всім вимогам зручності і безпеки, що пред’являються до сходів даного типу. У цьому легко переконатися, підставивши отримані значення у формули, наведені вище.

2j + е1 = 2 ? 17 + 29 = 63 см

е1 – j = 29 — 17 = 12 см

е1 + j = 29 + 17 = 46 см

Якщо необхідно ще зменшити довжину конструкції, то можна злегка відхилитися від оптимальних значень, прийнявши, наприклад, глибину ступенів за 25 див. Такий підхід дозволить істотно заощадити місце, але зробить пересування по сходах менш комфортним. При цьому за критичні значення висоти і глибини ступенів виходити не можна.

Метеликові сходів своїми руками

Сходів «качиний крок» можуть бути виготовлені, як на косоурах, так і на тятивах. Важливо правильно підібрати деревину: дерево обов’язково має бути добре просушене і без сучків. Не рекомендується використовувати сосну або липу, краще всього підійдуть модрина, дуб і бук.

Тятива

Ми будемо виготовляти сходи на тятивах. Для цього нам знадобляться дві дерев’яні балки шириною 30 см і товщиною 6 див. Довжину тятиви можна обчислити за теоремою Піфагора, виходячи з висоти сходи і її довжини проекції на площину (E). В нашому випадку цілком достатньо балок довжиною 4 метри. Розмічаємо тятиву.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Дуже важливо, щоб щаблі розміщувалися строго горизонтально. Тому рекомендується встановити одну тятиву, закріпити верхній кінець на перекриття, а нижній – на підлозі і за допомогою рівня намітити місця для пазів.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Необхідно пам’ятати, що ступені чергуються, імітуючи гусячий крок, тому широкі і вузькі кінці будуть то з одного боку, то з іншого.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Пази під ступені вирізаються з допомогою фрези на глибину 2,5 див.

Щоб несучі вийшли ідентичними, рекомендується розмічати другу тятиву тільки після того, як буде закінчена перша. Просто перенесіть розміри готової тятиви. При такому підході виключаються перекоси ступенів.

У разі, якщо ви хочете зробити сходи «самба» на косоурах, розмітка може бути здійснена за допомогою двох лекал. Перше лекало — прямокутний трикутник, один з катетів якого дорівнює висоті сходинки (в даному випадку – 17 см), а інший – глибині проступи в широкій частині (29 см). Друге лекало – прямокутний трикутник, катети якого дорівнюють висоті сходинки і глибині проступи з вузької сторони (14,5 см). Якщо на одному косоуре розмітка починається з допомогою першого лекала, то на іншому – за допомогою другого.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Ступені «гусячий крок»

Для виготовлення ступенів нам знадобиться 17 заготовок шириною 30 см, товщиною 4 см і довжиною 80 см, як показано на фото. Перед тим, як надати щаблях форму, слід нанести розмітку, яка допоможе зробити акуратний розріз.

Заготівля ділитися навпіл, на рівні сегменти, по 40 див. Щабель випилюється електролобзиком, потім кромки фрезеруються і, при необхідності, зашкуриваются.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Збірка сходи

Нам знадобитися дерев’яний чи гумовий молоток, щоб акуратно підігнати всі деталі і не пошкодити деревину. Сходи краще збирати на твердій рівній поверхні. Одна з тятив укладається пазами вгору і в неї вставляються сходинки, при цьому стики промащуються спеціальним герметиком для дерева або клеєм. Зверху на встановлені ступені укладається друга тятива, поєднуючи пази з торцями ступенів. На малюнку показано, як правильно зібрати конструкцію.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Стяжки для сходів

При експлуатації сходи сходи можуть прогинатися під вагою людини. З-за цього в конструкції виникають зусилля, спрямовані на розбіжність несучих балок, що може привести до поломки сходів. Щоб тятиви не розходилися, достатньо трьох або чотирьох місцях поставити стяжки, виконані з дерева або металу.

Сходи гусячий крок своїми руками, як зробити сходи качині лапки

Дерев’яні тяжі вставляються в спеціально підготовлені наскрізні отвори, а потім розклинювати, або фіксуються дерев’яними вставками. В якості металевих тяжів використовуються шпильки потрібної довжини, вставлені в наскрізні отвори і закріплені гайками.

Ми використовували металеві стяжки і ось що у нас вийшло:

Короткий опис статті: сходи гусячий крок Як зробити сходи качиний крок, сходи гусячі лапки своїми руками. Креслення та розрахунок розмірів називається метеликові сходів. Фото і відео відгуки. Дерево, Виготовлення, Маршова, На тятивах, Розрахунок, Своїми руками, Тятива

Джерело: Сходи гусячий крок своїми руками — як зробити сходи качині лапки

Також ви можете прочитати