Вибір готового проекту будинку . ibud.ua

21.09.2015

Вибір готового проекту будинку

Коли заходить мова про спорудження будинку, майже завжди виникає питання вибору проекту. Варіантів тут два: замовляти проект архітекторам або вибирати готовий проект будинку з числа пропонованих будівельними і архітектурними бюро. Розглянемо другий варіант, прийнявши за замовчуванням, що перший варіант істотно дорожче.

Плюси і мінуси готових проектів

Якщо вибір готового проекту будинку проводиться з каталогу будівельної фірми або ж Інтернету, ми отримуємо доступ до величезного масиву інформації. Кількість готових проектів на ринку вимірюється тисячами. Це дає можливість переглянути величезну кількість ескізів і краще зрозуміти, що саме ви хочете бачити на своїй ділянці. Якщо той чи інший готовий проект зацікавить вас конкретно, вам покажуть його в тривимірній проекції в різних колірних рішеннях із застосуванням різних оздоблювальних матеріалів. За допомогою засобів комп’ютерної графіки готовий проект можна буде «приміряти» на ваш ділянку при наявності фото. Можна прорахувати призначення кімнат і прикинути варіанти інтер’єру вітальні або іншим кімнат. Крім того, підготовка проекту і його супутніх документів до реалізації в матеріалі відбувається швидше, ніж у разі розробки проекту будинку архітектором з нуля.

Таким чином, головні переваги готового проекту — це швидкість і відносно низька вартість. Проект, адаптований під дану місцевість, можна отримати лише через кілька днів після звернення. Якщо ж в проект вносяться планувальні зміни, то через кілька тижнів.

Проте найкоротший шлях не завжди самий простий. Не будучи професійним архітектором або будівельником в готовому проекті можна переглянути деякі вади і недоліки. І не факт, що продавці проекту вкажуть на ці проблемні місця. Є і ще один підводний камінь. На внутрішньому ринку України продаються готові проекти, розроблені не тільки українськими архітекторами. У каталогах можуть запропонувати і російські, і польські готові проекти будинків та інших європейських розробників. І не всі готові проекти можуть бути адаптовані під українські будівельні норми. Тут треба тримати вухо гостро і вимагати відповідних гарантій, інакше можуть виникнути серйозні проблеми при узгодженні.

Якщо коротко, то недоліки готових проектів, які обов’язково враховуються при виборі, по відношенню до індивідуально розробленим проектам, полягають в наступному:

— готові проекти не враховують індивідуальних вимог забудовника;

— не завжди відповідають будівельним нормативам.

Порядок вибору готового проекту

Вибір готового проекту будинку починається з грунтовної підготовки. Перш, ніж розкрити каталог, треба розуміти, що власне шукаємо. Як правило, недосвідчений забудовник ведеться на вмовляння продавців і красиву картинку, але при цьому не зовсім ясно розуміє, що саме він хоче отримати в результаті. Часто забудовник, вибираючи готовий проект і зациклюючись на картинках фасадів, не надто уважно аналізує площа будинку, його планування.

Недоробки готового проекту усуваються вже на будівельному майданчику ціною перепланувань і чималих капіталовкладень.

Основні помилки в готових проектах будинків:

— помилки в необхідної площі того чи іншого приміщення. Замовник, вже увійшовши на будівельний майданчик, розуміє, що те чи інше приміщення замале або невиправдано велике;

— часто розводка електропроводки робиться формально без урахування призначення конкретного приміщення;

— не завжди наведені в проектній документації розміри узгоджуються зі стандартними розмірами готових виробів, наприклад, дверей, вікон, сантехніки;

— не завжди будинок виявляється адаптований під конкретний тип опалювальної системи.

Відповідальність за такі прорахунки, безумовно, лежить на проектуючій організації, оскільки замовник всі норми і стандарти знати не зобов’язаний. Тому перш ніж прийти в архітектурне бюро (краще у супроводі знайомого спеціаліста) необхідно правильно визначити, що, власне, хочемо отримати на виході. Для цього слід ще до відвідування архітекторів визначитися з площею будинку, виходячи з кількості членів сім’ї, їх переваг та способу життя. Необхідно визначити архітектурний стиль, і функціональне призначення будинку, а саме: позиціонується як будинок дача, будинок тимчасового або постійного проживання. Чітко треба визначити обсяг коштів, які ви готові інвестувати в проект будинку. Велику увагу варто приділити функціональності кімнат, висоті стель, кількості санвузлів, а також на те, як проект може бути прив’язаний до ділянки. Однак потрібно розуміти, що двоповерховий будинок або будинок з мансардою обійдеться забудовнику дешевше, ніж одноповерховий будинок, такої ж площі з-за різниці в площі фундаменту.

Як уникнути помилок?

— При виборі готового проекту будинку не посоромтеся зажадати ліцензію на даний вид діяльності у фірми, послугами якої ви маєте намір скористатися.

— Обов’язково узгодьте вимоги з усіма членами сім’ї.

— Визначитеся з тим, з якого матеріалу ви хочете побудувати будинок.

— З’ясуйте, був готовий проект будинку хоч раз реалізований, і якщо так, то як побачити його в оригіналі.

— Обов’язково побувайте в дозвільній інстанції, наприклад, у головного архітектора вашого району і зажадайте список всіх документів, які повинні надати продавці проекту для успішного проходження погоджень. Цей пункт особливо важливий, так як компаній, бажаючих підзаробити, продавши проект без повного документального супроводу, поки ще досить. Якщо в результаті вам доведеться платити окремо за топографічну зйомку, розвідку водоносних шарів, підведення комунікацій, то ваша кошторис може зрости в кілька разів.

— Прослідкуйте за тим, що б вартість проекту вам прорахували з зазначенням всіх заявлених вами матеріалів і внесених в проект змін. Пам’ятайте, пише iBud.ua, що при адаптації проекту до вашої ділянки необхідно враховувати розташування доріг, комунікацій, розташування сусідніх будинків і господарських будівель, джерел шуму та багато іншого. Взагалі це завдання проектувальника, але краще, якщо ви теж будете орієнтуватися в питанні.

В результаті внесення всіх змін та побажань повинен народитися генплан, згідно якого і буде здійснюватися будівництво. При цьому фірма, з якою у вас укладений контракт, повинна здійснювати авторський нагляд за діями підрядної організації.

Слід так само пам’ятати що:

— навіть на своїй землі ви не зможете будувати все, що заманеться. Генплан потребує узгодження;

— відстань від стін будинку до меж ділянки має бути не менше 1 метра;

— ширина проїзду до будинку повинна бути не менше 3,5 м;

— будівництво будинку з мінімальною кількістю холів і коридорів знижує середню вартість житлової площі;

— будівництво на плоскій ділянці дешевше, ніж на ділянці з перепадом висот.

— відсутність коригувань по ходу будівництва скорочує терміни робіт.

— чим вище поверх, тим рідше ним користуються (перевірено на практиці);

— прямокутні в плані будинки дороги, ніж вдома зі складною формою плану;

— теплоізоляція будинку істотно знижує витрати на опалення і вентиляцію.

— скільки б функцій і зобов’язань не було прописано в договорі, додаткові витрати понад договірних у вас все одно будуть.

Ціна готового проекту будинку

Вартість готового проекту будинку (наданого пакета документації) може коливатися в широких межах залежно від якості опрацювання та обсягу наданих послуг. Зазвичай, якщо проектуюча організація працює в тандемі з організацією-підрядчиком, то вартість готового проекту практично повністю поглинається загальною вартістю будівельних робіт і майже без подорожчання кошторисної вартості. Ціна квадратного метра будинку, побудованому під ключ, складає в середньому 400-500 доларів за квадратний метр, а строк виконання робіт — п’ять-шість місяців в теплу пору року. Націнка за рахунок проектних робіт може скласти 4-5.е. за метр готової площі. Будинок 150 м2 обійдеться максимум в 75 тисяч доларів, тобто за ціною практично дорівнює 2-кімнатної міській квартирі в 50-60 м2.

Вартість готового проекту залежить від того, що включає в себе надана документація. Якщо компанія, що продає проект, суто архітектурна, то природно, що виставлений на продаж проект включає в себе тільки архітектурну частину. Це — поповерхова планування, фрагменти розрізи і фасади будівлі. Все інше, це робота суміжників, тобто конструкторів, геологів, геодезистів і окрема стаття витрат. Розрахунок конструкції — це обов’язкова процедура при будівництві. Від неї залежить тип і глибина залягання фундаменту, товщина стін, застосовувані матеріали. Конструктори розраховують так само кількість витратного матеріалу на будівництво конкретного будинку згідно навантажень на стіни і фундамент. Сюди ж входить розрахунок покрівлі, розрахунок по вікнах, розрахунок поверхових перекриттів. Усе це основна частина, яка входить у пакет будівельних документів. Але у значному числі випадків архітектурні фірми не продають проект в такій повній комплектації. Випадки, коли б фірма продавала абсолютно повний пакет документів для будівництва будинку трапляються не так вже й часто, і в результаті велика кількість випадків, коли купивши готовий проект будинку забудовник багато конструктивні та погоджувальні роботи оплачує додатково. Тому, перш ніж перевести гроші за готовий проект будинку, забудовник повинен чітко розуміти, що саме входить в пакет документів. І в цьому випадку краще вдатися до допомоги практикуючого фахівця. У проект будинку входить і підключення його до комунікацій в даній конкретній місцевості, проекти опалення, водопостачання, енергопостачання вентиляції тощо.

Але крім архітектурної і будівельної частини робіт, є ще така проблемна частина як узгодження. Це дуже складний та виснажливий етап. Адже погодити проект треба і з пожежною службою, з СЕС, і природоохоронні організації. Подібного роду узгодження не можуть входити до складу пакета документів, оскільки розраховуються вони строго індивідуально у відповідності з вимогами замовника, з характеристиками ділянки, проведенням комунікацій в конкретній місцевості і так далі. Без прив’язки до місцевості жоден проект не обходиться. А такі послуги найчастіше йдуть окремим пунктом і за окрему плату.

Тому загальна ціна проекту будинку буде включати в себе ціну за архітектурний проект, ціну за будівельний проект і ціну за узгодження. Дуже часто продається сама ідея, що включає в себе лише планування і архітектурний стиль. Вигода в подібній практиці в тому, що готовий проект можна продати скільки завгодно разів, тобто неодноразово взяти гроші за одну і ту ж розробку. Покупець має можливість великого вибору і сплачує за типовий проект менше, ніж за індивідуальну розробку.

Комплект проектної документації

В будівельну документацію проекту окрім поверхових планів і розрізів повинні входити в обов’язковому порядку наступні розділи:

1. Архітектурний розділ, який включає загальні відомості про проект, дані про застосовувані матеріали та матеріали для оздоблення приміщень. Схеми віконних і дверних прорізів, вентиляція, план всіх поверхів, план маркування фасад і схема покрівельних робіт.

2. Конструктивний розділ, в який входять загальні відомості про розташування, тип і глибині фундаменту, загальна специфікація і структура розташування балок.

3. Інженерний розділ, який включає внутрішню і зовнішню електричну проводку та обладнання, системи опалення, каналізації, підведення комунікацій, здійснення дренажу та інше.

Середній обсяг документації для котеджу становить приблизно від п’ятдесяти до семидесятипяти креслярських листів з усієї необхідної сертифікацією і пояснювальними записами. За завданням даної організації так само повинні бути проведені геодезичні та геологічні роботи. При цьому виконувати їх повинна компанія сертифікована, має відповідне обладнання і достатній досвід роботи в цій галузі.

Дата публікації: 20 лютого 2011

Короткий опис статті: плани будинків

Джерело: Вибір готового проекту будинку | ibud.ua

Також ви можете прочитати