Зварювання кузова автомобіля своїми руками

13.09.2015

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Зварювання кузова автомобіля своїми руками
При виникненні необхідності в кузовному ремонті, насамперед всатет питання про допоміжні засоби, які допомогли б вам виправити існуюче положення речей (пошкодження кузова). Так, зокрема вам необхідно буде мати обладнання для правки кузова, зварювальне обладнання і звичайно ж малярське — фарбувальне обладнання.

Конкретно в цій статті, ми хотіли розповісти лише про одному з етапів кузовного ремонту, а то є, і про один вид обладнання. Дана стаття буде присвячена зварювального обладнання для виконання кузовних робіт на автомобілі своїми руками. Ми поговоримо про вибір зварювального апарату, про техніку безпеки, принципи роботи зварювального апарату, матеріалах використовуються для зварювання кузова і про технології зварювання.

Зварювальний апарат змінного струму з електродами для зварювання кузова автомобіля. (ручне зварювання)

Зварювання кузова автомобіля своїми руками
Для самих недосвідчених може здатися, що можна обійтися рядовим зварювальним апаратом для ремонту кузова автомобіля, а аменно сварочником змінного струму з електродами і можливістю виставляти струм під них. Хотілося відразу сказати відверто, що якщо ви хочете досягти міцного якісного естетичного шва на кузові автомобіля, то з таким зварювальним апаратом вам це не реалізувати. Для ремонту кузова автомобіля такий апарат вам ніяк не підійде. На легковому автомобілі майже немає таких місць, куди можна без проблем подлезти електродом, чи це взагалі неможливо або електрод доведеться щоразу відкушувати що б підібратися до місця зварювання. Такий зварювальний апарат на електродах підійде у випадку якщо треба приварити грубе залізо, якщо ви відірвали буксирувальний гак або фаркоп. Чи захотіли на швидку руку заварити лопнувшую раму на вантажному автомобілі. Якщо вам потрібно варити арматурну сітку з дроту, так скажемо, товщиною від 10 мм, або інший, відносно товстий метал, то такий вибір – в самий раз.

Який зварювальний апарат потрібен для зварювання деталей кузова автомобіля?

При необхідності варити тонкий кузовний метал, товщиною близько 0,8 -1 мм, а не палити в ньому дірки, зварювальний апарат повинен бути вуглекислотним напівавтоматом. Якщо детальніше то вуглекислотний напівавтомат, це зварювальник st який варить дротом, автоматично подається в зону зварювання, або апарат, призначений для зварювання неплавким (вольфрамовим) електродом в середовищі захисного газу. На заході такі автомати мають абревіатурний напис MAG і TIG, про те що це значить трохи далі. Причому, вуглекислотний напівавтомат можна назвати основним видом зварювальних апаратів для гаражників, і сервісів виконують кузовний ремонт. Вуглекислотний апарат найбільш універсальний і доступний серед усіх сварочников, якими можна виконати якісно кузовний ремонт. Він може варити сталевий лист товщиною від 0,8 мм і аж до 5-6 мм. тобто вуглекислотний автомат цілком замінить зварювальний апарат на електродах, а от навпаки вже не вийде. При цьому варто зазначити, що якість зварювання (проварювання і виключення напруги металу в біляшовній зоні) навіть для грубого заліза тут вийде на порядок вище.

Треба зауважити і наступне, якщо навчитися варити електродом – довгий і непростий процес, навчитися варити вуглекислотним напівавтоматом значно швидше і простіше, так як від вас не вимагається вміння запалювати і підтримувати дугу під час зварювання. Тобто, кваліфікація зварника на напівавтоматі може бути нижче, але якість при цьому шва буде вище.

Підсумовуючи все вищесказане, можна переконливо заявити, що гаражна зварювання кузова автомобіля – це насамперед електрична зварювання в середовищі захисного газу виконується напівавтоматом.

Що може напівавтомат в якості зварювання кузова автомбиля і не тільки.

Ще раз повторимося про напівавтомат більш конкретно, вірніше про його можливості. Зварювання напівавтоматом – основа кузовного ремонту автомобіля. Тільки завдяки тому, що у вас є надійний вуглекислотний напівавтомат, ремонт будь-якого автомобіля не буде здаватися авантюрою. Будь то стара, дірява і убита «копійка», у якій замість порогів залишилася лише іржава бахрома, а водій і пасажири щомиті ризикують випасти з салону через величезні дірки в підлозі, або пафосна іномарка, розплесканий неуважною блондинкою в роковому ДТП. За допомогою вуглекислотного напівавтомата ви відновите будь кузов – приварите будь латки на будь-які дірки, вварите нові кузовні деталі – крила, пороги, лонжерони, ремонтні вставки, виправити прим’ятини, до яких немає доступу зсередини, і тим самим подаруйте автомобілю нове життя.

Крім ремонту автомобільних кузовів, вуглекислотний напівавтомат дозволить вам вирішити безліч інших важливих проблем:

1. Ремонтувати зварюванням садовий і домашній інвентар

2. Зварювати водопровідні труби.

3. Виготовляти спецінструмент для ремонту автомобіля – наприклад, потужний торцевий ключ для відвернення маточинних гайок

4. Виготовляти будь-які металоконструкції для вашого гаража, наприклад, стелажі із сталевого профілю.

Технічні терміни абревіатури використовуються в зварювальних роботах

MIG — метал – інертний газ (наприклад, аргон). Зварювання відбувається в середовищі інертного газу, не взаємодіє з розплавленим металом.

MAG — метал – активний газ (вуглекислий газ). Зварювання відбувається в середовищі захисного газу, що взаємодіє з розплавленим металом зварного шва. Деякі пояснення: якщо ви варите вуглекислотним напівавтоматом, то значить, це MAG зварювання. Якщо вам набридло варити з вуглекислим газом, і ви підключили той же напівавтомат до балона з аргоном, то це вже MIG зварювання.

TIG — зварювання неплавким вольфрамовим електродом в середовищі інертного газу (як правило, аргону).

Які гази використовують для напівавтоматичного зварювання кузова автомобіля

Основний газ застосовуваний для напівавтоматичного зварювання це СО2 (двоокис вуглецю), також іменується як діоксид вуглецю, вугільний ангідрид.

Двоокис вуглецю подається в зону зварювання під тиском, при цьому витісняє звичайну повітряне середовище, що запобігає метал від зайвого окислення. Якщо бути до кінця чесним, то кисень і в цьому випадку виділяється з двоокису вуглецю, але в набагато меншій кількості, ніж, якщо б зварювання проводилася без нього.

Запобігання окислення дозволяє зберегти більший обсяг металу, що не перейшов в оксиди (FeO). У результаті метал не згорає, а лише плавиться, виділяється менше шлаку (оксидів).

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Як правило, двоокис вуглецю одержують з вуглекислоти (ГОСТ 8050 — 76), фактично це зріджений газ. Вуглекислота зберігається в спеціальних балонах об’ємом по 40 кг, при цьому вуглекислоти заправляють в балон лише 25кг. При випаровуванні 1 кг рідкої вуглекислоти при 0°С і 760 мм рт. ст. утворюється 506,8 л газу, тобто 25 кг вуглекислоти складуть 12,67 м3 газу. А ось які мають бути балони для зберігання вуглекислоти ми поговоримо далі. Вуглекислота буває технічної або харчовий. В принципі підійде будь-яка, але в технічній менше вміст водяних парів, які зовсім ні до чого в зоні зварюваних деталей.

Якщо замість двоокису вуглецю в якості захисного застосувати аргон, то можна зварювати кольорові метали – нержавіючу сталь, алюміній, латунь і інші сплави і метали. За однієї обов’язкової умови, що ви будете застосовувати відповідну зварювальний дріт – тобто з нержавіючої сталі або алюмінію. Що стосується зварювання неплавким електродом (TIG зварювання), то цей вид зварювання вимагає більшої вправності, і менш зручний для зварювання кузовного металу. Хоча, якість зварювання цим способом – поза конкуренцією.

Балон для вуглекислоти

Тут можливі варіанти. Можна придбати малогабаритний імпортний балон з вуглекислотою, але це дорого. Більш ходовий слчай, це стандартний вітчизняний балон об’ємом 40 або 25 літрів. Вуглекислий газ, вірніше вуглекислота в балонах знаходиться в рідкому стані і займає трохи більше половини їх об’єму. В решті половині знаходиться газ в своїй природній фазі — газоподібної.

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Якщо для вас зварювання – не випадковий епізод, а справа життя – купуйте не великий балон, літрів на 20 літрів. Такого балона вистачить надовго – на рік, а то і більше, при цьому перетягувати його можна поодинці. І ще. Такий балон легко уміщається на задньому сидінні практично будь легковика.

Що стосується 45 літрового балона, то він, звичайно, працює ще довше. Але він важкуватий для оперативного переміщення. Перетягувати поодинці такий балон, особливо заправлений, дуже важко – можна надсадиться. Залишається потихеньку перекочувати…

Можна для напівавтоматичного зварювання застосовувати звичайний газовий балон

Деякі напевно дуже хотіли б заощадити, застосувавши звичайний газовий балон, при проведенні зварювальних робіт напівавтоматичного зварюванням. І якщо за обсягом у звичайного газового балона все в порядку, то щодо його тиску і приєднувальних різьблення, такого не скажеш.

По-перше робоче тиск у балона для вуглекислоти близько 14,7 МПа (150 атмосфер). У звичайному газовому балоні робочий тиск становить лише 1,6 МПа (16 атмосфер).

По-друге, приєднувальна різьба на звичайному газовому балоні не забезпечить з’єднання редуктора високого тиску з балоном без застосування перехідника.

тобто, звичайний газовий балон використовувати для зберігання вуглекислоти і застосування напівавтоматичного зварювання не можна.

Редуктор для напівавтомата для проведення зварювальних робіт

Редуктор для вітчизняних балонів можна купити в зварювальних відділах інструментальних магазинів. Корпус редуктора пофарбований в чорний колір (як і сам балон під вуглекислоту), і має регулятор тиску газу на виході і манометр.

Манометр має дві шкали і показує як тиск газу на виході, так і його витрата в літрах за хвилину.

Редуктор кріпиться до балона накидною гайкою на 32. Не забудьте встановити паронітові прокладки, інакше з’єднання буде «текти»

Годиться і кисневий редуктор. У такого редуктора два манометра – один показує тиск безпосередньо в балоні, а інший на виході редуктора. Тиск газу на виході регулюється точно так само, як і у вуглекислотного редуктора. Основна відмінність в тому, що корпус кисневого редуктора пофарбований у блакитний колір.

Зварювальний дріт для напівавтомата

Дріт повинна бути обмідненої, нашої, чи імпортної. Наша дріт може називатися СВ08Г2С, або СВ08Г2 (діаметр 0,8 мм). Зварювання буде успішною з будь дротом, лише б вона була обмідненої і без бруду та іржі.

У деяких випадках зварювання може вестися так званої «флюсового», або «самозахисним» дротом. Вона зроблена за технологією порошкової металургії і містить захисний флюс, і, отже, не вимагає застосування захисного газу.

Але така дріт значно дорожче звичайної, так і зварні шви виглядають не так красиво, як при зварюванні звичайної дротом в середовищі вуглекислого газу.

Найбільш поширений діаметр зварювального дроту – 0,8 мм. Її можна купити практично в будь-якому зварювальному відділі будь-якого інструментального і навіть господарського магазину. Цієї дротом можна варити як тонкий (0,7 – 0,8 мм), так і досить товстий метал – 4 мм і товщі.

Якщо ви спеціалізуєтесь на зварюванні тонкого (від 0,6 мм) металу, то зручніше використовувати дріт діаметром 0,6 мм. Цієї дротом ви можете варити і товстий метал – від 4 мм і товщі.

до Речі, дріт діаметром 0,6 мм буває тільки імпортне. У всякому разі, особисто мені вітчизняна дріт такого діаметру не попадалася.

чи Можна в напівавтоматі застосовувати звичайну дріт

Як ми розповіли вище, основним завданням двоокису вуглецю є запобігання окислення. Справа в тому, що частково в цьому процесі бере участь також і зварювальний дріт. Коли метал окислюється, то першими компонентами, які беруть участь в окисленні металу, є марганець і кремній. Для того, щоб корисний об’єм кремнію і марганцю зберігався в металі конструкції, в зварювальну дріт також додають ці елементи. При цьому, кремній і марганець з дроту окислюються в першу чергу, замінюючи собою елементи з металу конструкції, яку ми зварює. Тим самим зберігаючи обсяг металу в зварюваних деталях.

тобто, використання звичайної дроту не дасть бажаних результатів.

Вуглекислотний зварювальний напівавтомат – приклади напівавтоматів і основні органи управління для зварювання кузова.

Далі в статті ми більш детально розглянемо принцип використання керуючих органів зварювального напівавтомата для кузовного ремонту автомобіля, у разі зварювання кузова автомобіля своїми руками, а також наочно продемонструємо всі підключення, необхідні для початку зварювальних робіт.

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

(на фото напівавтомат — Блю Велд 4.135)

Спочатку погляньте на передню панель напівавтомата. Як правило тут є вимикач, регулятор струму зварювання, регулювання швидкості подачі дроту.

Тепер перейдемо до підключення балона високого тиску.

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Балон і редуктор без якого якісні зварювальні роботи кузова неможливі

Далі показаний приклад «заправки» дроту зварювальний апарат

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Подаючий механізм і бобіна з дротом напівавтомата для зварювання кузова Пантер 132

Другий можливий варіант «заправки» дроту напівавтомат

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Подаючий механізм і бобіна напівавтомата для зварювання кузова Блю Велд 4.135.

Підготовка напівавтомата до роботи для зварювання кузовних деталей автомобіля.

Що потрібно зробити перед підключенням зварювального напівавтомата.

Перш ніж пускатися в міркування з приводу того, як правильно підключити напівавтомат, ви повинні провести тест – тест гаражної мережі на навантажувальну здатність.

Кажучи російською мовою, ви повинні з’ясувати, чи потягне гаражна мережа таке навантаження,струм, який споживає зварювальний напівавтомат.

Суть цього тесту полягає в наступному: ви повинні виміряти тестером напругу в гаражній мережі, до якої підключена навантаження потужністю 2,5-3 кВт. Це може бути електроплитка, праска або їх комбінація.

Якщо напруга під навантаженням менше 205 – 210 Вольт, то робота звичайного напівавтомата стає проблематичною.

Якщо у вас – інверторний напівавтомат, то він дещо краще переносить знижена напруга.

Але якщо в гаражній мережі під навантаженням всього 170 – 180 вольт, то нормальна зварювання неможлива.

Це означає, що ви спочатку повинні вирішити питання з мережею, вірніше з струмом, а потім вже думати про подальше

Про те, як готувати напівавтомат до роботи, написано в мануалі до нього. Але, у вас може бути б/у апарат, куплений з рук, або просто можуть виникнути ті чи інші питання тому про підготовку до зварювання кузова автомобіля далі:

1. На першому етапі «заряджаємо» напівавтомат зварювальної дротом. Для цього доведеться:

а) Зняти (або відгвинтити) газове сопло зварювального пальника.

б) Відгвинтити мідний наконечник зварювального пальника. Це роблять ключем або пассатижами.

в) Відвести притискної ролик подаючого механізму.

г) Встановити евробобину з дротом.

д) Встановлюємо потрібну полярність зварювального струму, а саме: при зварюванні флюсовим дротом – плюс на затиску, мінус – на пальнику. У цьому випадку максимум тепловиділення буде на дроті, що необхідно для активації міститься в ній флюсу. Така полярність називається прямою.

Якщо ви варите з вуглекислим газом звичайної дротом, то полярність буде зворотною – плюс на пальнику, мінус на затиску. У цьому випадку максимум тепловиділення буде на свариваемом металі.

Перемикання полярності здійснюється перестановкою клем (див. фото).

е) Завести руками кінець дроту в подаючий канал на 10 – 20 сантиметрів. Робіть це акуратно, щоб дріт не обсипалася» з бобіни. Дріт повинна бути абсолютно рівною, без жодних різких вигинів. Якщо вигини є, то гострими кусачками відкусіть дефектний кінець, і тільки потім продовжуйте роботу.

ж) Утримуючи дріт від «осипання», підведіть притискної ролик. Простежте за тим, щоб дріт потрапила в канавку на провідному ролику.

до Речі, канавок може бути дві – одна для дроту діаметром 0,6 мм, інша – для 0,8 мм. Це означає, що подаючий ролик потрібно встановити так, щоб дріт потрапила в «правильну» канавку.

Якщо канавка на ролику одна – значить, ролик універсальний і паритися не про що.

і) Підключаємо напівавтомат до мережі, і натискаємо на клавішу на рукояті зварювального пальника. Дріт приходить в рух, і через деякий час з’являється на виході зварювального пальника. Для прискорення процесу протяжки дроту можна виставити максимальну швидкість подачі дроту. Зазвичай, для цього досить повернути плавний регулятор величини зварювального струму до упору вправо. Подає пристрій починає голосно верещати, і дріт дуже скоро вилітає з подаючого каналу.

до Речі, про клавіші: коли ви натискаєте на неї, спочатку відкривається подача газу, і тільки в наступний момент включається подача дроту і зварювального струму. Подача газу відкривається газовим клапаном, розташованим, як правило (але не завжди), в пальнику.

до) Надягаємо на потрібний дріт мідний наконечник, і загвинчуємо його ключем або пассатижами. До речі, у наконечника повинен бути відповідний діаметр отвору – або під дріт 0,6 мм, або під 0,8 мм, або під іншу. Зазвичай на фірмовому наконечнику є клеймо з діаметром дроту.

м) Встановлюємо газове сопло.

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Пальник З-2 зварювального напівавтомата

2. На другому етапі підключаємо вуглекислий газ.

Для цього доведеться:

а) Встановити редуктор на балон з вуглекислотою.

б) З’єднують шлангом редуктор і напівавтомат. Тут теж можливі варіанти – або на вашому апараті є штуцер для підключення шланга, або напівавтомата виходить тонка довга поліпропіленова трубка.

У першому випадку все просто – з’єднують обидва штуцера і на редукторі, і на апараті гумовим, краще кисневим, шлангом (внутрішнім діаметром 6мм) потрібної довжини. Штуцер на редукторі повинен мати відповідний шлангу діаметр (штуцера бувають на 6, 8 або 12 мм)

Кріплення шлангів на штуцерах – з допомогою черв’ячних хомутів.

У разі поліпропіленової трубки підключення відбувається дещо по-іншому: в комплект таких напівавтоматів входить перехідник, за допомогою якого поліпропіленову трубку можна підключити до гумовому шлангу. А шланг підключають до редуктора вже відомим способом.

Регулювання зварювального напівавтомата при проведенні зварювання кузова

Перед тим, як почати працювати, ви повинні провести ряд регулювальних робіт:

а) Відрегулювати натяг зварювального дроту. Це робиться за допомогою пластикової гайки, встановленої на осі бобіни. Закручуючи гайку, ви збільшуєте тертя між бобіною і опорою, на якій вона знаходиться. В результаті у процесі протягання дріт автоматично натягається пропорційно встановленій вами силі тертя.

Або іншим способом, обумовленим типом вашого напівавтомата. Так чи інакше, натяг дроту повинно бути таким, щоб дріт не обсипалася» з бобіни, але і не особливо ускладнювало протяжку.

б) Відрегулювати силу притискання притискного ролика в подаючому механізмі. Сила притиску повинна бути такою, щоб дріт впевнено, без прослизання між роликами, подавалася в канал при будь-яких вигинах підвідного шланга.

Але, з іншого боку, дріт не повинна ламатися на вході в подаючий канал, якщо по якійсь причині застрягла в ньому.

Наприклад, дріт приварилась до мідного наконечника і «встала». Якщо ролик притиснутий надмірно сильно, то дріт зламається в проміжку між роликом і входом у підвідний канал, а якщо притиск нормальний почне прослизати.

в) Відрегулювати витрату газу. Для цього повільно відкриваємо вентиль на 1-2 обороту на газовому балоні. Регулятором тиску на редукторі попередньо виставляємо тиск на виході близько 2 Кг/див.

Далі.

Натискаємо на клавішу, розташовану на рукояті зварювального пальника. Натискаємо так, щоб дріт залишилася «стояти», а газовий клапан відкрився. Ви почуєте легке шипіння газу, що виходить з сопла газового пальника (можете його понюхати – пахне кислятиною). Хоча нюхати звичайно не варто, так як це все таки двоокис вуглецю, тобто можливо кисневе голодування.

В цей час витрата газу (його величину дивіться на манометрі за шкалою витрати) повинен становити 8-10 літрів в хвилину.

Якщо витрата сильно відрізняється від рекомендованого, коригуєте його.

Врахуйте, що шуканий параметр – витрата газу, а не його тиск.

Витрата газу залежить від величини зварювального струму. Просте правило: чим більше струм, тим більше витрата. Величина витрати 8-10 літрів оптимальна при зварюванні металу товщиною 0,8 мм. Тому, остаточно коригуєте величину витрати газу виходячи з конкретного завдання.

г) Остання і найважливіша регулювання – це регулювання зварювального струму. Але її краще робити безпосередньо в процесі зварювання.

Звичайно варто зауважити, що для якісного проведення зварювальних робіт потрібна практика, з якої згодом прийде досвід і професіоналізм проведення зварювальних кузовних робіт.

Необхідне обладнання для забезпечення захисту жищзни і здоров’я при проведенні зварювальних робіт

Якщо у вас є зварювальний апарат, то обов’язково повинна бути і маска. Вона дозволить вам спокійно дивитися на яскраву електричну дугу і розплавлений метал і контролювати процес зварювання, а так само захистить ваші обличчя і очі від жорсткого ультрафіолету (його випромінює електрична дуга), їдкого диму і бризок розплавленого металу. Краще всього, якщо це буде маска типу «Хамелеон». Ці маски мають захисний світлофільтр електрооптичного типу з управлінням від фотодіодів. Тобто, прозорий в звичайних умовах світлофільтр у момент спалаху дуги моментально затемнюється, і ваші очі не встигають нахапатися «зайців». Після того, як дуга згасла, світлофільтр знову стає прозорим. У процесі зварювання можна змінювати величину затемнення світлофільтра, що дозволяє підбирати комфортні умови роботи.

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Захисна маска зварника – проста або «Хамелеон»

Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Після проведення кузовних операцій по ремонту кузова з використанням зварювального апарату, в подальшому необхідна буде шпаклівка, грунтовка і фарбування. Додаткову інформацію по даній тему можна знайти у статті «Фарбування кузова автомобіля: технологія фарбування і рекомендації при проведенні фарбувальних робіт «

Короткий опис статті: кузовний ремонт Зварювання кузова автомобіля своїми руками, зварювальний аппарта для кузова, зварювання кузова Зварювання кузова автомобіля своїми руками, зварювальний аппарта для кузова, зварювання кузова

Джерело: Зварювання кузова автомобіля своїми руками

Також ви можете прочитати